Czy panele fotowoltaiczne działają w nocy?

14 maja, 2020
Panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej wykorzystują energię słoneczną. Oznacza to, że dopóki świeci słońce, fotowoltaika pracuje, dostarczając do gospodarstwa domowego prąd. Co w takim razie dzieje się nocą? Czy mamy w perspektywie nowe panele fotowoltaiczne? Dziś odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania dotyczące działania fotowoltaiki przy nieidealnym oświetleniu.

panele fotowoltaiczne w nocy

Fotowoltaika w nocy – czy panele fotowoltaiczne produkują prąd po zmierzchu?

Rzeczywiście noc jest tą częścią doby, w której panele fotowoltaiczne nie działają wcale. Nie oznacza to jednak, że domownicy nagle stracą dostęp do energii elektrycznej. Istnieje kilka rozwiązań, które umożliwiają korzystanie z prądu niezależnie od pory:
  1. Praca fotowoltaiki może być kontrolowana i balansowana poprzez inteligentne liczniki. Sprawdzimy na nich, ile energii wygenerowały panele fotowoltaiczne, ile już wykorzystaliśmy, a ile zostało nam na resztę doby (zazwyczaj właśnie noc).
  2. Sprytnym sposobem na zarządzanie produkcją energii elektrycznej jest podpisanie umowy z elektrownią. W czasie, gdy fotowoltaika wyprodukuje nadmiar prądu, odprzedamy go i zyskamy pieniądze na sytuacje, w których prądu zabraknie i będziemy musieli podłączyć się pod sieć elektrowni. Takim sposobem wyjdziemy na zero, albo nawet zarobimy.
  3. Jeżeli zaś chcemy utrzymać niezależność względem elektrowni, możemy zainwestować w magazyn energii, do którego będą przekazywane nadwyżki prądu z paneli fotowoltaicznych. Oczywiście magazyn ma ograniczenia pojemnościowe, ale za to umożliwia wykorzystywanie zgromadzonego w nim prądu za darmo.

Panele fotowoltaiczne aktywne w nocy? Być może niebawem…

Wszelkie rozwiązania ekologiczne mające na celu ochronę środowiska i planety są dziś licznie badane i testowane. Wśród obiecujących wynalazków ostatnich czasów znalazły się innowacyjne panele fotowoltaiczne systemu Anti-solar cell. To projekt dopiero opisany przez badaczy z University of California. Ponieważ miałyby opierać się na technologii paneli termoradiacyjnych, podczas pracy wykorzystywałyby materiał zdolny do pochłaniania bardzo długich fal światła. Te nowe panele fotowoltaiczne działałyby w nocy, choć byłby mniej wydajne od paneli krzemowych aż o 75%.

Czy ogniwa fotowoltaiczne działają zimą i podczas zachmurzenia?

Kwestie dzałania fotowoltaiki zimą i przy zachmurzeniu omówiliśmy już na blogu. Zachęcamy do przeczytania artykułów: Zapraszamy też do zapoznania się z naszą ofertą. Mamy najlepsze panele fotowoltaiczne i oferujemy kompleksowe usługi. Czekamy na Twój telefon!

< Powrót na stronę główną bloga