Fotowoltaika dla firmy i domu – to się opłaca!

11 września, 2019
Gdyby dało się korzystać z energii elektrycznej za darmo, byłoby to cudownym rozwiązaniem i ogromną korzyścią finansową dla osób, które zużywają dużo energii: właścicieli firm, gospodarstw rolnych czy dużych domów, w których mieszka kilka lub kilkanaście osób. Chwila… przecież takie rozwiązanie istnieje! Wystarczy montaż paneli fotowoltaicznych, by zacząć oszczędzać. Jakie zyski przynoszą panele fotowoltaiczne i dlaczego? Tym się dziś zajęliśmy.

fotowoltaika - oszczędność, jaką zapewniają panele fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne a opłacalność

Jak to możliwe, że wcale nie tani montaż paneli fotowoltaicznych uznawany jest za opłacalny? Warto uświadomić sobie, że instalacje fotowoltaiczne są korzystne jako proces długofalowy. Zakup i montaż rzeczywiście może Cię sporo wynieść – dlatego opłaca się przejrzeć panele fotowoltaiczne dotacje – jednak przez kolejne lata będziesz zwolniony z comiesięcznych opłat za energię pobieraną z sieci. A jeśli nie zwolniony, bo wykorzystasz więcej energii, niż wyprodukujesz, to przynajmniej Twoje wydatki znacząco się obniżą.

Należy podkreślić, że instalacje fotowoltaiczne działają nawet do 35 lat. Koszty zamontowania jej zwracają się już po 6-9 latach.

Panele słoneczne a odsprzedawanie energii

Montaż paneli fotowoltaicznych można uznać za podwójnie opłacalny. Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, nie płacisz miesięcznych rachunków za energię elektryczną (jeśli wytwarzasz tyle, ile pokrywa Twoje zapotrzebowanie) lub płacisz niewiele (jeśli poza wytworzoną energią potrzeba Ci dodatkowej, pobieranej z sieci). Po drugie zaś każdą nadwyżkę zielonej energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne możesz odsprzedać do sieci.

Jako właściciel firmy, by wykorzystywać instalacje fotowoltaiczne do sprzedaży energii, musisz zgłosić montaż paneli fotowoltaicznych do sieci elektroenergetycznej. Zaakceptowane zgłoszenie spowoduje przyłączenie Twojej instalacji do sieci. Dodatkowo zostanie Ci zamontowany licznik dwukierunkowy.

Panele fotowoltaiczne dotacje i odliczanie od podatku

Trzeci sposób na zaoszczędzenie pieniędzy to pokrycie przynajmniej części kosztów montażu przez panele fotowoltaiczne dotacje (np. dla rolników) bądź odliczenie założenia instalacji od podatku (np. przez firmy). W drugim przypadku odliczony zostaje pełny VAT rzędu 23%.

I w końcu czwarty sposób, który sprawia, że fotowoltaika to oszczędność. Porównaj pod względem kosztów montaż paneli fotowoltaicznych na dachu i ziemi. Choć z reguły pierwsze rozwiązanie jest tańsze, w niektórych warunkach może się okazać, że jednak mniej zapłacisz za panele słoneczne na ziemi. Weź to pod uwagę i oszczędzaj od samego początku!

< Powrót na stronę główną bloga