Czy niezależność energetyczna w Polsce jest możliwa?

24 maja, 2019
Często mówi się, że ze względu na warunki atmosferyczne panujące w Polsce niezależność energetyczna nie jest możliwa. Ponadto nadal panuje przeświadczenie, że przeciętne gospodarstwo domowe potrzebuje więcej energii, niż jakiekolwiek źródła energii są w stanie wyprodukować lub że nie da się przewidzieć, ile dane źródło jest w stanie tej energii wyprodukować. Takie podejście wynika z różnych, często błędnych założeń. Ponieważ nie każde OZE działa w ten sam sposób.

Instalacje fotowoltaiczne - montaż paneli fotowoltaicznych śląsk

Fotowoltaika, turbiny i elektrownie wodne

Odnawialne źródła energii nierzadko produkują energię w sposób nieciągły oraz niestabilny. Stabilne dostawy gwarantują na przykład małe elektrownie wodne, których działanie jest jednostajne w ciągu całego roku. Moduły fotowoltaiczne mogą z kolei generować różną ilość energii zależnie od warunków atmosferycznych takich jak zachmurzenie. Oczywiście fotowoltaika najlepiej działa przy optymalnych warunkach pogodowych.

Niezależność energetyczna a OZE

Jak tak właściwie rozumieć niezależność energetyczną? Można określić, że to możliwość zaspokojenia potrzeb energetycznych z niezależnych źródeł, które samemu się posiada. Można być niezależnym i niepodłączonym do sieci energetycznej. Jednak są to przedsięwzięcia niezwykle kosztowne i w czasie, w którym źródła produkujące energię nie mogą jej dostarczyć w wystarczającej ilości lub w ogóle, wymaga odpowiedniego gospodarowania już wyprodukowaną lub zmagazynowaną energią. Instalacje fotowoltaiczne pomagają nadmiary energii magazynować. W przypadku podłączenia do sieci można je również odsprzedawać.

Niezależność domów jednorodzinnych i fotowoltaika

W przypadku domów jednorodzinnych sprawa ma się inaczej, ponieważ niezależność będzie bardziej finansowa niż energetyczna. Dajmy na to: nadmiar energii wytworzonej dzięki fotowoltaice latem możemy odsprzedać do sieci i za te pieniądze odkupić energię wtedy, gdy będzie nam jej brakowało (na przykład zimą). Dzięki temu całoroczny koszt zasilania domu może wynieść zero złotych. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale rachunki za prąd dzięki korzystaniu z OZE mogą zostać zmniejszone nawet o 80% w skali roku.

< Powrót na stronę główną bloga