Fotowoltaika on-grid i off-grid – czym są i czym się różnią?

10 czerwca, 2020
Interesuje Cię montaż paneli fotowoltaicznych, jednak o samej fotowoltaice nie wiesz zbyt wiele? Na początek przyda Ci się informacja, że istnieją dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych: on-grid i off-grid. Ten pierwszy jest znacznie popularniejszy w Polsce, drugi zaś daje większą niezależność energetyczną. Czym się charakteryzują i jakie występują pomiędzy nimi różnice? Przekonaj się!

Fotowoltaika on-grid i off-grid – czym są i czym się różnią?

Czym jest instalacja fotowoltaiczna on-grid?

Zacznijmy od systemu popularniejszego i korzystniejszego finansowo, czyli fotowoltaiki on-grid. Tego rodzaju instalacja zakłada częściową zależność od prądu pozyskiwanego z miejskiej sieci elektrycznej, przy czym prąd płynący w budynku pobierany jest w pierwszej kolejności z paneli fotowoltaicznych. Sprawia to, że produkowaną w panelach energię wykorzystuje się na bieżąco, m.in. do oświetlenia pomieszczeń i zasilania sprzętu RTV i AGD.

W okresie wiosenno-letnim, gdy słońce świeci dłużej i instalacja fotowoltaiczna on-grid wytwarza nadwyżkę prądu, właściciel może odsprzedać ową nadwyżkę do elektrowni. I odwrotnie: w okresie jesienno-zimowym, kiedy produkcja energii wypada skromniej, bądź też nocą, kiedy energia nie jest produkowana (przeczytaj artykuł: Czy panele fotowoltaiczne działają w nocy?), odkupi ją od sieci. Na transakcji nieznacznie straci finansowo (odzyska 80%), jednak w bilansie rocznym może wyjść na zero.

Czym jest instalacja fotowoltaiczna off-grid?

Cechą i zarazem wadą systemu on-grid jest częściowa zależność od prądu płynącego z sieci. Sprawia to, iż kiedy dochodzi do awarii w elektrowni, panele fotowoltaiczne przestają działać. Co prawda w Polsce dochodzi do tego rzadko, jednak niektórzy właściciele nie mogą sobie pozwolić na choćby sporadyczne przerwy w dostawie energii. Tu z pomocą przychodzi instalacja fotowoltaiczna off-grid, czyli taka, która nie korzysta z prądu z sieci wcale. W podłączonym do niej budynku światło i prąd są tak długo, na jak długo starcza energia wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne.

Ponieważ niemożliwe jest gromadzenie prądu w panelach fotowoltaicznych albo sieci, system off-grid wymaga zakupienia banku prądu (akumulatora) i regulatora ładowania, to zaś czyni go znacznie droższym od konkurenta on-grid – nawet o 40%. Należy też prawidłowo obliczyć roczne zapotrzebowanie na energię w domu, fabryce czy gospodarstwie rolnym, ponieważ w przypadku wykorzystania energii przedwcześnie nie będzie można dokupić jej z elektrowni.

< Powrót na stronę główną bloga