Jakie wady mają panele fotowoltaiczne niskiej jakości?

6 kwietnia, 2020
Poprawny montaż paneli fotowoltaicznych przeprowadzony przez profesjonalistów to nie wszystko. Jeśli zdecydujesz się na tanie panele fotowoltaiczne nieznanej marki i niskiej jakości, możesz spotkać się z błędami, uszkodzeniami i niską wydajnością instalacji. Jakie są najczęstsze wady paneli fotowoltaicznych niskiej jakości? Tym zajęliśmy się dziś. Zapraszamy!

panele fotowoltaiczne niskiej jakości

Ogniwa fotowoltaiczne: rozdrobnione, połamane

Choć duże uszkodzenia są widoczne gołym okiem, więc łatwo je wychwycić i zareklamować, ogniwa fotowoltaiczne mogą być popękane wewnątrz, a to już trudno dostrzec. Tak się dzieje, gdy oszczędni producenci wykorzystują ogniwa fotowoltaiczne klasy B zamiast surowca pełnej wartości. Uszkodzenie ma miejsce już w trakcie obróbki, zatem kupujesz zniszczone. Wadę można wykryć np. podczas testu elektroluminescencyjnego.

Panele fotowoltaiczne: zarysowania na szkle i braki w strukturach

Do zarysowania paneli fotowoltaicznych może dojść na każdym etapie: produkcji, transportu, montażu, eksploatacji. Nie daj się zwieść zapewnieniom, że lekkie rysy powierzchniowe nie obniżą wydajności instalacji. Nawet one mogą przyczynić się do cieniowania komórek bądź naruszenia powłoki antyrefleksyjnej. Dodatkowo podczas produkcji może dojść do nieodpowiedniego rozmieszczenia strukturalnego i braków. To także obniży produktywność instalacji.

Instalacje fotowoltaiczne: zanieczyszczenia wewnętrzne

Odbierając zamówione panele fotowoltaiczne, upewnij się, że nie mają zanieczyszczeń wewnątrz struktury. Może to być bowiem objaw nieszczelnej obudowy. W takim wypadku instalacji będzie zagrażać każda pora roku i pogoda. Latem pylą rośliny, jesienią na dachu osadzają się liście i krople deszczu, zimą śnieg. Przysłonięte panele fotowoltaiczne staną się mniej wydajne, a wyczyszczenie ich okaże się bardzo trudne. Ponadto nieszczelna obudowa może wystawić ogniwa fotowoltaiczne na bezpośrednie działanie słońca, a w efekcie przyczynić się do ich przegrzania i wypalenia.

Najtańsze panele fotowoltaiczne: niska jakość przewodów i złączy

Czasem powodem atrakcyjnej ceny najtańszych paneli fotowoltaicznych jest wykorzystanie niskiej jakości zamienników przewodów i złączy prowadzących do konektora. Chodzi tu np. o dobór nieodpowiednich tworzyw sztucznych, niewytrzymałych na wysokie i niskie temperatury oraz wilgoć. Może dojść do uszkodzenia konektora, przez co wydasz pieniądze na serwis instalacji fotowoltaicznych i okaże się, że panele wcale nie wyszły tak tanio, jak sądziłeś.

Instalacje fotowoltaiczne: delaminacja (przebarwienia folii EVA)

Ten mankament wychodzi dopiero z czasem. Jeśli zauważysz, że Twoje panele fotowoltaiczne pokrywają się brązowymi lub mlecznymi plamami, może to świadczyć albo o wykorzystaniu podczas produkcji niskiej jakości folii EVA, albo o niewłaściwym zabezpieczeniu nią modułów fotowoltaicznych. Folia powinna otaczać moduły obustronnie i zostać zalaminowana. Jej zadaniem jest ochrona wrażliwych fotoogniw przed bezpośrednim promieniowaniem UV. Skutkiem delaminacji mogą być korozja i spadek wydajności instalacji fotowoltaicznej.

Zamów najlepsze panele fotowoltaiczne w firmie Insun i uniknij skaz paneli niskiej jakości, o których dziś przeczytałeś.

< Powrót na stronę główną bloga