Instalacje o położeniu wschód-zachód, to też się opłaca!

8 lipca, 2019

fotowoltaika wschód zachód

Instalacje fotowoltaiczne to doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na poborze energii elektrycznej oraz uniezależnienie się od dotychczasowego dostawcy prądu. To również rozwiązanie sprzyjające ekologii. Moduły fotowoltaiczne są wykorzystywane w firmach i gospodarstwach rolniczych, ale coraz częściej także przez osoby prywatne zamieszkujące w domach jednorodzinnych. Czy montaż paneli fotowoltaicznych w mało popularnym ukierunkowaniu wschód-zachód jest korzystnym rozwiązaniem?
moduły fotowoltaiczne wrocław

Montaż paneli fotowoltaicznych – który kierunek najlepszy?

Najwięcej osób wybiera popularne instalacje fotowoltaiczne skierowane na południe i dające doskonałe efekty ilościowe. Okazuje się jednak, że pod względem wydatków i długości wytwarzania energii najlepsze panele fotowoltaiczne mają kierunek wschód-zachód. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie moduły fotowoltaiczne WE wpisują się w charakterystykę i zapotrzebowanie energetyczne budynku mieszkalnego, w którym są zastosowane. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie gospodarstw domowych. Ich mieszkańcy najwięcej energii uzyskają rano, a względem paneli ustawionych na południe również wieczorem. Instalacje fotowoltaiczne wschód-zachód warto stosować na dachach płaskich, ponieważ umożliwia to zmontowanie do 50% paneli więcej. Nie trzeba zwracać uwagi na odległości pomiędzy panelami aż tak, jak dzieje się do w przypadku modeli skierowanych na południe i mogących się nawzajem zacieniać. Wykorzystanie powierzchni dachu dla paneli fotowoltaicznych WE wynosi nawet 70%, a południowych 35%.

Instalacje fotowoltaiczne wschód-zachód a liczba inwertorów

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych WE, będziesz musiał zakupić osobne inwertery dla każdej ze stron dachu lub przynajmniej używać odrębnych układów śledzenia punktu maksymalnej mocy. W przeciwnym wypadku byłbyś narażony na straty wynikające z niedopasowania parametrów (każda strona dachu nasłoneczniona jest w innym stopniu o danej porze dnia). Taka opinia panowała przez wiele lat. Okazuje się jednak, że panele fotowoltaiczne WE mają znacząco niższy pik produkcji energii niż południowe, a co za tym idzie można wybrać tylko jeden inwerter, dopasowany do obu stron dachu. Korzyść to fakt, że moduły fotowoltaiczne przekazują równomierne obciążenie inwerterowi. Zakupisz model mniejszy i tańszy – to dodatkowa oszczędność!

Dla kogo są korzystne panele fotowoltaiczne wschód-zachód?

Z uwagi na różne ilości promieni słonecznych padających na panele fotowoltaiczne w ciągu doby. Instalacje wschód-zachód najlepiej sprawdzają się w prywatnych domach. Najwięcej energii potrzebujesz rano, gdy przygotowujesz się do wyjścia do pracy, a Twoje dzieci do szkoły. Później przez wiele godzin dom stoi pusty i korzysta z energii w minimalnym stopniu. Kiedy wrócicie i będziecie chcieli odpocząć przed telewizorem, posprzątać dom czy nastawić pranie, słońce zdąży przesunąć się na drugą stronę nieba i znów na panele fotowoltaiczne będą padać jego promienie. Warto też wspomnieć, że najlepsze panele fotowoltaiczne WE działają w niskiej temperaturze i przy dobrej wentylacji. Kiedy słońce jest rozproszone – a w Polsce nierzadko zdarzają się pochmurne dni – straty energii są mniejsze niż podczas dni słonecznych. < Powrót na stronę główną bloga