Instalacje o położeniu wschód-zachód, to też się opłaca!

8 lipca, 2019
Instalacje fotowoltaiczne to doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na poborze energii elektrycznej oraz uniezależnienie się od dotychczasowego dostawcy prądu. To również rozwiązanie sprzyjające ekologii. Moduły fotowoltaiczne są wykorzystywane w firmach i gospodarstwach rolniczych, ale coraz częściej także przez osoby prywatne zamieszkujące w domach jednorodzinnych. Czy montaż paneli fotowoltaicznych w mało popularnym ukierunkowaniu wschód-zachód jest korzystnym rozwiązaniem?

moduły fotowoltaiczne wrocław

Montaż paneli fotowoltaicznych – który kierunek najlepszy?

Najwięcej osób wybiera popularne instalacje fotowoltaiczne skierowane na południe i dające doskonałe efekty ilościowe. Okazuje się jednak, że pod względem wydatków i długości wytwarzania energii najlepsze panele fotowoltaiczne mają kierunek wschód-zachód. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie moduły fotowoltaiczne WE wpisują się w charakterystykę i zapotrzebowanie energetyczne budynku mieszkalnego, w którym są zastosowane. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie gospodarstw domowych. Ich mieszkańcy najwięcej energii uzyskają rano, a względem paneli ustawionych na południe również wieczorem. Instalacje fotowoltaiczne wschód-zachód warto stosować na dachach płaskich, ponieważ umożliwia to zmontowanie do 50% paneli więcej. Nie trzeba zwracać uwagi na odległości pomiędzy panelami aż tak, jak dzieje się do w przypadku modeli skierowanych na południe i mogących się nawzajem zacieniać. Wykorzystanie powierzchni dachu dla paneli fotowoltaicznych WE wynosi nawet 70%, a południowych 35%.

Instalacje fotowoltaiczne wschód-zachód a liczba inwertorów

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych WE, będziesz musiał zakupić osobne inwertery dla każdej ze stron dachu lub przynajmniej używać odrębnych układów śledzenia punktu maksymalnej mocy. W przeciwnym wypadku byłbyś narażony na straty wynikające z niedopasowania parametrów (każda strona dachu nasłoneczniona jest w innym stopniu o danej porze dnia). Taka opinia panowała przez wiele lat. Okazuje się jednak, że panele fotowoltaiczne WE mają znacząco niższy pik produkcji energii niż południowe, a co za tym idzie można wybrać tylko jeden inwerter, dopasowany do obu stron dachu. Korzyść to fakt, że moduły fotowoltaiczne przekazują równomierne obciążenie inwerterowi. Zakupisz model mniejszy i tańszy – to dodatkowa oszczędność!

Dla kogo są korzystne panele fotowoltaiczne wschód-zachód?

Z uwagi na różne ilości promieni słonecznych padających na panele fotowoltaiczne w ciągu doby instalacje wschód-zachód najlepiej sprawdzają się w prywatnych domach. Najwięcej energii potrzebujesz rano, gdy przygotowujesz się do wyjścia do pracy, a Twoje dzieci do szkoły. Później przez wiele godzin dom stoi pusty i korzysta z energii w minimalnym stopniu. Kiedy wrócicie i będziecie chcieli odpocząć przed telewizorem, posprzątać dom czy nastawić pranie, słońce zdąży przesunąć się na drugą stronę nieba i znów na panele fotowoltaiczne będą padać jego promienie. Warto też wspomnieć, że najlepsze panele fotowoltaiczne WE działają w niskiej temperaturze i przy dobrej wentylacji. Kiedy słońce jest rozproszone – a w Polsce nierzadko zdarzają się pochmurne dni – straty energii są mniejsze niż podczas dni słonecznych.

< Powrót na stronę główną bloga