Co opłaca się bardziej: panele fotowoltaiczne czy panele słoneczne?

22 maja, 2020
Chcesz korzystać z darmowej energii elektrycznej w domu, firmie lub gospodarstwie rolnym, ale nie wiesz, jak podejść do tematu? Słyszałeś terminy „panele fotowoltaiczne” i „panele słoneczne”, lecz nie znasz ich definicji i nie wiesz, które odpowiadają Twoim potrzebom? Przeczytaj dzisiejszy poradnik wyboru. Wyjaśniliśmy, czym jest fotowoltaika, a czym kolektory słoneczne.

panele-fotowoltaiczne-czy-kolektory-słoneczne

Panele słoneczne do podgrzewania wody

Kolektory słoneczne, powszechnie znane jako panele słoneczne, to elementy instalacji podobnej w budowie i sposobie działania do fotowoltaiki, a jednak przynoszącej odmienne efekty. Ich montaż przeprowadza się przede wszystkim wtedy, kiedy chce się ogrzewać wodę. Wynika to z faktu, iż panele słoneczne pochłaniają promienie słońca, by wytworzyć ciepło. Jest ono transportowane za pomocą wody lub płynu niezamarzającego, np. glikolu propylenowego, do zasobnika.

Ponieważ panele słoneczne służą do podgrzewania wody, instalacja jest częściowo hydrauliczna. Już bateria kolektora łączy się z wężownicą zlokalizowaną w podgrzewaczu za pomocą dwóch elastycznych rur wykonanych ze stali nierdzewnej bądź miedzi. Wodę w podgrzewaczu nagrzewa wężownica.

Panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej

Podczas gdy panele słoneczne wytwarzają ciepło, fotowoltaika odpowiada za produkcję prądu. Ogniwa fotowoltaiczne składające się na panele wykonane są z krzemu, który pochłania promienie słońca, wytrąca elektrony z fotonów i wprawia je w ruch, rozpoczynając przepływ energii elektrycznej. Za pomocą inwertera (falownika) prąd stały zmieniany jest w przemienny i może zostać wykorzystany w domu. Ma zastosowanie przede wszystkim w oświetlaniu budynków i zasilaniu sprzętu, np. RTV i AGD.

Ogniwa fotowoltaiczne do… podgrzewania wody?

Jeżeli chcesz zainwestować w produkt uniwersalny, powinieneś wybrać panele fotowoltaiczne. Podczas gdy kolektory słoneczne posłużą Ci jedynie do ogrzania domu, na pośrednictwem fotowoltaiki doprowadzisz do domu prąd, a dodatkowo ogrzejesz wodę użytkową. Jeżeli będziesz chciał skorzystać z tej ostatniej opcji, potrzebna Ci będzie dodatkowa pompa ciepła.

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła ma też inną zaletę. Kiedy dochodzi do nadprodukcji energii przez ogniwa fotowoltaiczne, możesz ją odsprzedać do elektrowni, jednak będzie się to wiązało z drobną stratą. Natomiast magazynowanie energii jako ciepła w pompie pozwoli Ci wykorzystać 100% zielonej energii na swoje potrzeby.

< Powrót na stronę główną bloga