Moduły fotowoltaiczne

Moduły fotowoltaiczne

Nieustannie trwa dyskusja, które moduły fotowoltaiczne są lepsze i bardziej wydajne oraz w jakich warunkach sprawdzą się lepiej. Wielu specjalistów w tej dziedzinie zapewnia, że mają podobną wydajność i jedynym kryterium, którym należy się kierować, to kryterium ceny lub gustu. Nie jest to do końca prawda, ponieważ moduły fotowoltaiczne mono- lub polikrystaliczne różnią się trochę zasadą działania. Dlatego też przed wyborem jednego lub drugiego rozwiązania najlepiej poznać zalety i wady obu tych opcji, żeby wybrać dla siebie odpowiednią i móc w pełni z niej korzystać.

Moduły monokrystaliczne

Jeśli chodzi o to, jak cenowo wypadają moduły fotowoltaiczne, monokrystaliczne są droższe. Moduły monokrystaliczne są najbardziej efektywne, kiedy umieszcza się je na terenach, które obfitują w światło skupione. Stąd też są niezwykle popularne na terenach Afryki oraz w Europie południowej, ponieważ to właśnie tam ich możliwości mogą być w pełni wykorzystane. Głównie przez większe zachmurzenie, ponieważ wtedy nie są dość efektowne. Moduły tego typu „równają w dół”, dlatego jeśli jedno ogniwo będzie produkować mniej energii, inne się do niego przystosują.

Moduły polikrystaliczne

Z kolei moduły fotowoltaiczne polikrystaliczne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie docierające światło jest rozproszone. Rozproszone światło to takie, które przedostaje się na przykład przez chmury, dlatego tego typu moduły będą dobrze działać tam, gdzie w ciągu dnia nie można liczyć na całkowicie bezchmurną pogodę. Zdecydowanie lepiej wykorzystają warunki pogodowe, nawet te trudniejsze. Co prawda w pełnym słońcu będą prezentować mniejszą wydajność niż moduły monokrystaliczne, ale zdecydowanie lepiej będą pracować w warunkach, które dla modułów monokrystalicznych będą niekorzystne. Dlatego przed inwestycją w moduły, należy określić, jaki ich rodzaj będzie dla nas odpowiedni.  
moduly fotowoltaiczne