Panele słoneczne

Panele słoneczne są coraz popularniejsze na rynku energii odnawialnej. Tak zwana zielona energia stopniowo, krok po kroku wypiera tradycyjne sposoby pozyskiwania energii. Ma to o tyle istotne znaczenie, że to energia darmowa, czyli taka, którą pozyskujemy z naturalnych źródeł. Innymi naturalnymi źródłami są na przykład elektrownie wiatrowe czy elektrownie wodne, jednak to panele słoneczne są najbardziej przystępnym źródłem dla gospodarstw domowych i firm.

Panele monokrystaliczne

Panele monokrystaliczne charakteryzują się wyższą sprawnością, sięgającą nawet 18%. Są jednak droższe, jeśli chodzi o ich stworzenie i kupno. Moduły te są tworzone z monolitycznego kryształu krzemu, który wcześniej odpowiednio się hoduje i formuje na kształt walca, by później wycinać z niego płytki o grubości do 3 mm. Płytki te formuje się na kształt ośmiokątów dla ograniczenia strat w materiale. Panele monokrystaliczne są porównywalnie popularne wśród użytkowników energii odnawialnej.

Panele polikrystaliczne

Równie chętnie używane są panele polikrystaliczne, które, choć nie różnią się w użytkowaniu, różnią się sposobem wykonania oraz wydajnością, a także ceną. Są niezwykle popularne szczególnie u osób, które chcą oszczędzić podczas zakładania instalacji fotowoltaicznej. Bardzo ważnym jest bowiem, żeby zdecydować się na panele fotowoltaiczne, jeśli faktycznie będą odpowiednie dla naszych potrzeb.

Różnice między panelami monokrystalicznymi a polikrystalicznymi

Czym różnią się między sobą te panele słoneczne? Odpowiedź jest prosta, przez sposób ich wykonania są w stanie wytworzyć różną ilość energii. Panele monokrystaliczne są nieco bardziej wydajne, ponieważ ich sprawność sięga nawet 18%, jeśli zaś chodzi o panele polikrystaliczne ta sprawność oscyluje na poziomie 16%. Nie jest to duża różnica, dlatego warto pamiętać, że moduły polikrystaliczne są tańsze. W przypadku pierwszego rodzaju paneli do korzystania z nich hoduje się specjalnie kryształ krzemu, który później przycina się do ośmiokątnych płytek. Z kolei polikrystaliczne powstają ze sprasowanego bloku krzemu i mają kształt kwadratu. Warto zastanowić się, czy lepszym wyjściem dla domu lub firmy będą panele monokrystaliczne czy panele polikrystaliczne, biorąc pod uwagę te drobne różnice.