Rodzaje odnawialnych źródeł energii

7 sierpnia, 2019
Energię do domu, gospodarstwa rolnego czy zakładu produkcyjnego można pozyskiwać na różne sposoby. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii umożliwia uniezależnienie się od energii pobieranej z sieci, sprzyja środowisku naturalnemu, a w wielu przypadkach pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunkach. Sprawdź, jakie rodzaje odnawialnych źródeł energii masz do wyboru i czym wyróżniają się ogniwa fotowoltaiczne.

fotowoltaika dolnośląskie

Czym dokładnie są odnawialne źródła energii?

Siłą odnawialnych źródeł energii jest bazowanie na surowcach pochodzących z natury i nieskończonych. Są to np. wiatr, słońce, prąd, fale morskie. Ich „nieskończoność” polega na tym, że o ile tradycyjne źródła (np. węgiel) się wyczerpują, one ulegają naturalnemu odnowieniu.

Odnawialne źródła energii to: wiatr (turbiny wiatrowe przemieniają zasoby wietrzne w energię), woda (energia produkowana jest dzięki ruchowi wody: płynięciu, spadkom, falom, prądom), słońce (montaż paneli fotowoltaicznych umożliwia pozyskiwanie ciepła i energii w domach bądź gospodarstwach rolnych), biomasa (są to surowce uważane za odpadki, ale przydatne jako paliwo do pozyskiwania energii: trociny, słoma, biogaz z odpadów zwierzęcych, zrębki drewna itp.), geotermia (to wykorzystywanie energii już wytworzonej w naturze – w gruntach i wodach).

Jak panele fotowoltaiczne przyczyniają się do pozyskiwania energii?

Jedną z najpopularniejszych, a także najczęściej stosowanych przez osoby prywatne konstrukcji opartych na odnawialnych źródłach energii są panele słoneczne. Nic dziwnego, że wybiera się je chętnie. Na panele fotowoltaiczne dotacje przyznawane są przez państwo – skorzystać z nich mogą np. rolnicy.

Ogniwa fotowoltaiczne umożliwiają ogrzewanie powietrza i wody, a także korzystanie z prądu. Spotkasz je w domach i gospodarstwach, lecz również w obiektach infrastruktury autostradowej. W oparciu o panele fotowoltaiczne działają m.in. telefony alarmowe i niektóre oznakowania świetlne. Inne ciekawe obszary zastosowania to morze (np. latarnie morskie) bądź rynek narzędzi biurowych (np. kalkulatory).

Moduły fotowoltaiczne – to warto o nich wiedzieć!

Jeśli interesuje Cię fotowoltaika i myślisz o założeniu jej w swoim domu, gospodarstwie rolnym lub miejscu pracy, powinieneś wiedzieć o kilku aspektach. Istotne jest m.in. to, że energia słoneczna nie jest stała. Na pewno zauważyłeś, że w lecie słońca jest o wiele więcej niż w zimie, za dnia więcej niż w nocy, a podczas ładnej pogody więcej, niż kiedy niebo zachodzi chmurami. To z kolei sprawia, że panele fotowoltaiczne otrzymują inne ilości promieni słonecznych w zależności o warunków atmosferycznych. Może się okazać, że przy dużym zapotrzebowaniu na energię w zimie będziesz musiał wesprzeć się energią z sieci.

Drugi istotny aspekt to położenie. Fotowoltaika może przyjmować kierunek na południe lub wschód-zachód. Przeczytaj nasz artykuł o instalacjach wschód-zachód, by podjąć decyzję, który wariant sprawdzi się w Twoim przypadku.

< Powrót na stronę główną bloga