Alternatywne źródła energii – Insun.pl

14 września, 2021

O alternatywnych źródłach energii w Polsce mówi się od wielu lat, jednak nie każdy wie, co dokładnie oznaczają. Wykorzystanie takiej energii przede wszystkim nie wiąże się z jej długotrwałym deficytem, a każdy, kto się na nią zdecyduje, staje się niezależny od jakiegokolwiek dostawcy energii. Sprawdź, czym dokładnie są alternatywne źródła energii!

Spis treści:

  1. Czym są alternatywne źródła energii?
  2. Alternatywne źródła energii – przykłady
  3. Najpopularniejsze odnawialne źródło energii w Polsce

Czym są alternatywne źródła energii?

Na alternatywne źródła energii inaczej mówi się odnawialne źródła energii, czyli w skrócie OZE. Ich najważniejszą cechą jest zdolność do samoregeneracji. Decydując się na zbudowanie przydomowej elektrowni słonecznej lub wiatrowej, przestajemy być zależni od dostawców i możemy cieszyć się energią za darmo. Do alternatywnych źródeł energii zalicza się m.in.: energię wiatru, promieniowania słonecznego, pływów morskich, wód geotermalnych, wód płynących, wiązania jądra atomowego oraz biogaz, biomasę roślinną i zwierzęcą.

Alternatywne źródła energii – przykłady

Biomasa do tworzenia energii może być zarówno zwierzęca, jak i roślinna. Energię wytwarza się podczas spalania biopaliw stałych. Natomiast biogaz powstaje w procesie biologicznym nazywanym fermentacją metanową (beztlenową), która przeprowadzana jest w biogazowniach, w kontrolowanych warunkach. Energię wiatru pozyskuje się dzięki zastosowaniu wiatraków, czyli siłowni wiatrowych. Najwięcej można ich spotkać w rejonach nadmorskich, ponieważ to właśnie tam siła wiatru jest największa. Wytwarzaną energię wykorzystuje się w domach i w przemyśle. Energia słoneczna ma natomiast nieco szersze zastosowanie, ponieważ wytwarza zarówno energię elektryczną, jak i cieplną. Energia geotermalna pochodzi z wód podziemnych lub gejzerów, ale można ją też pozyskać z tzw. gorących skał.

Szukasz najlepszych fachowców od energii słonecznej? Sprawdź naszą ofertę na fotowoltaikę!

Najpopularniejsze odnawialne źródło energii w Polsce

Najpopularniejszym odnawialnym źródłem energii w Polsce, używanym w gospodarstwach domowych jest energia słoneczna. Elektrownie słoneczne mogą wykorzystywać kolektory oraz panele fotowoltaiczne. Gdy potrzebujemy samodzielnego źródła energii np. prądu, możemy na dachu lub gruncie zamontować odpowiednie urządzenia. Panele solarne będą natomiast dostarczały ciepła, np. do podgrzewania wody. Takie rozwiązania pozwolą znacznie obniżyć koszty ciepła i prądu, a także uniezależnić się od dostawców. Jest to również krok w stronę ekologii.