Amortyzacja instalacji fotowoltaicznej dla firmy – zbiór informacji

21 marca, 2022

Za sprawą programów dofinansowania oraz ulg, instalacja fotowoltaiczna jest niezwykle popularna w Polsce. Do 2021 roku panele fotowoltaiczne produkują prąd już w ponad 600 tys. gospodarstw domowych. Jak się okazuje, instalacja tego typu jest wykorzystywana również przez przedsiębiorstwa. Aby jednak firma mogła cieszyć się w pełni korzyściami wynikającymi z założenia fotowoltaiki, musi dokonać optymalizacji podatkowej za pomocą wielu sposobów. Jedną z nich jest skorzystanie z zasad amortyzacji. Jak to wygląda?

Czym jest amortyzacja i jakie zasady ją regulują?

Środki trwałe wchodzące w skład majątku przedsiębiorstwa tracą na wartości w wyniku eksploatacji. Nie inaczej jest w przypadku instalacji fotowoltaicznej, nawet najlepszego producenta. Z biegiem lat w wyniku zaniedbania czynności konserwacyjnych lub wieloletniego używania panele mogą również ulec awarii. W wyniku takich prawdopodobieństw zgodnie z Ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym właściciel przedsiębiorstwa może dokonać tzw. odpisu amortyzacyjnego.

W jaki sposób zaklasyfikować fotowoltaikę jako środek trwały?

Chcąc dokonać odpisu amortyzacyjnego na instalację fotowoltaiczną, pojawia się dylemat: czy fotowoltaika jest środkiem trwałym czy składową budynku? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczne. Jeśli fotowoltaika jest powiązana z konstrukcją budynku, w taki sposób, że jej demontaż nie jest możliwy bez uszkodzenia zarówno samego budynku, jak i instalacji, wtedy trzeba przyjąć, że instalacja wpływa bezpośrednio na wartość nieruchomości. To oznacza, że fotowoltaikę należy amortyzować razem z budynkiem, na którym znajduje się instalacja fotowoltaiczna.

Jeśli natomiast założona instalacja fotowoltaiczna może być zdemontowana bez ryzyka uszkodzeń instalacji i budynku, wtedy można ją zaliczyć do środka trwałego i amortyzować oddzielnie.  

Jak kształtuje się stawka amortyzacji?

Stawki amortyzacyjne są klasyfikowane zgodnie z przyjętym zbiorem obiektów majątku trwałego o nazwie Klasyfikacja Środków Trwałych. Zbiór ten jest dostępny na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Zazwyczaj przedsiębiorcy wybierają jedną z dwóch grup:

Jeśli zakwalifikujemy instalację fotowoltaiczną do pierwszej grupy, wtedy stawka amortyzacji wyniesie 7% rocznie, natomiast w przypadku zakwalifikowania fotowoltaiki do drugiej grupy stawka amortyzacji wzrośnie 10%.

Ciekawą alternatywą jest również rozliczenie jednorazowe de minimis. Możliwość dotyczy środków trwałych zaklasyfikowanych do grup 3-8 KŚT. Rozliczając amortyzację w taki sposób, bierze się pod uwagę początkową wartość fotowoltaiki zamontowanej w firmie. To oznacza, że odpis amortyzacyjny należy dokonać od początkowej wartości instalacji fotowoltaicznej.