Ciekawostki o panelach fotowoltaicznych – znasz je?

28 czerwca, 2021

Zapewne obiło Wam się o uszy, że panele fotowoltaiczne skutecznie obniżają koszty rachunków za prąd, ponadto pozwalają na zarządzanie nim w gospodarstwie domowym. Są ekologiczne, oszczędne oraz nowoczesne – na miarę urządzeń XXI wieku. Czy jednak wiecie już o nich na pewno wszystko…? Oto kilka ciekawostek!

Spis treści

  1. Krótka historia fotowoltaiki
  2. Panele słoneczne a pochmurne dni
  3. Energia słoneczna a samoloty

Krótka historia fotowoltaiki

Dziś panele słoneczne na dachach domów, a także na ziemi – w formie farm fotowoltaicznych – to popularny widok, który nie robi już na nikim wrażenia. Ale czy wiecie, że dopiero w 1839 roku Alexandre Edmond Becquerel odkrył efekt fotowoltaiczny, czyli zdolność do wytwarzania prądu elektrycznego z promieni słonecznych…? Po niedługim czasie, bo w 1941 roku, inżynier Russell Ohl wynalazł pierwsze ogniwo słoneczne, natomiast pierwszy komercyjny panel został wprowadzony na rynek przez Bell Laboratories (w Polsce znany dość dobrze jako spółka Nokia Bell Labs) w 1954 roku. Obecnie marka ta wciąż kreuje swoją historię, ponieważ panelami fotowoltaicznymi zajmuje się po dziś dzień.

W Insun znajdziesz specjalistów, od lat wspierających rynek paneli fotowoltaicznych w Polsce, głównie na Dolnym Śląsku. Jeśli interesuje Cię montaż paneli lub potrzebujesz wyceny – zapraszamy do kontaktu.

Panele słoneczne a pochmurne dni

To prawda, że dla paneli fotowoltaicznych najobfitszym źródłem energii jest Słońce i jego promienie – to one, pochłaniane, przekształcają się nią. Jednak aby panele działały, światło słoneczne wcale nie musi docierać do nich bezpośrednio. Panele fotowoltaiczne z łatwością przechwytują także różne odbicia, również w przypadku dni pochmurnych. Brak słońca na niebie przesłanianym przez chmury nie oznacza, że panele fotowoltaiczne nie pracują, a odbicia nie są wychwytywane i wykorzystywane do produkcji energii. Bo tak jest!

Energia słoneczna a samoloty

Choć najczęściej spotyka się panele fotowoltaiczne na dachach domów, a przetwarzane energia wykorzystywana jest do zasilenia gospodarstw domowych, dobrze pamiętać, że nie jest to jedyna możliwość. Wykorzystanie energii słonecznej od dawna wykracza poza spektrum celów związanych z elektrycznością domową. Ciekawostką jest, że swoje zastosowanie panele odnajdują również w przypadku zasilania pojazdów. Od samochodów po pociągi, a teraz nawet… samoloty – coraz więcej osób podróżuje, korzystając wyłącznie z energii słonecznej, nawet o tym nie wiedząc!

Warto mieć na uwadze, jak szerokie może być zastosowanie energii słonecznej poza domami i biurowcami. Potencjał, jaki tkwi w niestandardowych instalacjach fotowoltaicznych, wciąż pozostaje niezmierzony. Jedno tylko jest pewne: to one zmieniają nasze codzienne życie na lepsze.