Co zrobić z niewykorzystaną energią z paneli fotowoltaicznych?

18 listopada, 2020 Coraz szersza świadomość ekologiczna powoduje, że  chętniej inwestujemy  w odnawialne źródła energii. Jednym z nich są panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię czerpaną z promieni słońca w energię elektryczną. W ten sposób powstaje prąd stały. Następnie jest on przekształcany w prąd zmienny za pomocą falownika. Pozyskana energia zostaje zużyta w zależności od potrzeb budynku. Wszelkie nadwyżki wracają z powrotem do sieci. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie energią z paneli fotowoltaicznych, które są nie tylko ekologiczne, ale także bardzo opłacalne. Uzyskaną energię ze słońca można zużywać na bieżąco, magazynować lub sprzedawać. Jednak co zrobić z nadmiarem takiej energii, by było to jak najbardziej opłacalne?

Sposoby na nadwyżkę energii z paneli fotowoltaicznych

Dostosowanie zużycia energii do produkcji energii ze słońca

Najbardziej opłacalne jest dostosowanie zużycia energii do generacji energii ze słońca. W firmach energię możemy wykorzystywać do ładowania samochodów elektrycznych, natomiast w gospodarstwach domowych w ciągu dnia możemy podgrzewać wodę potrzebną rodzinie lub schładzać mieszkanie klimatyzacją. Mimo szukania różnych sposobów rzadko kiedy udaje się wykorzystać całą energię z paneli słonecznych, więc warto zastanowić się co można zrobić z jej nadwyżką.

Wprowadzenie nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej

Wcale nie musisz martwić się faktem niewykorzystanej energii, bowiem ona  nie przepada, co za tym idzie nie musisz jej samodzielnie magazynować. Niezależnie od tego z jakim dostawcą energii masz podpisaną umowę, przepisy prawne gwarantują Ci takie same korzyści z odprowadzenia nadwyżki do ogólnej sieci.

Magazynowanie energii

Najmniej opłacalnym sposobem na nadwyżkę energii jest jej rzeczywiste magazynowanie np. w akumulatorach litowo-jonowych (takich jakie posiadają laptopy i telefony komórkowe, tylko w znacznie większych rozmiarach). Taka inwestycja  jest bardzo droga i bez dopłat niestety mało opłacalna.

Panele fotowoltaiczne to zwrotna inwestycja

Nowoczesne systemy fotowoltaiczne są coraz wydajniejsze, a jednorazowa inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat. Najważniejsze jest jednak, że w OZE nie ma miejsca na marnowanie energii. Nadwyżkę energii możesz wykorzystać na kilka sposobów. Najbardziej opłacalne jest produkowanie energii na własne potrzeby i korzystanie z sieci on-grid, by zawsze móc korzystać z jej nadwyżek. Specjaliści w swojej dziedzinie tworzą takie instalacje, które maksymalnie zaspokajają potrzeby w danym budynku, by móc cieszyć się wydajnością zakupionych paneli.