Czy fotowolataika może się nie opłacać?

22 kwietnia, 2022

Popyt na fotowoltaikę w Polsce jest ogromny. Tylko w 2021 roku powstało blisko 400 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy przekraczającej 377 MW. Wpływ na tak duże zainteresowanie panelami słonecznymi ma opłacalność tego rodzaju inwestycji. Według ekspertów wystarczy około 10 lat, aby nastąpił całkowity zwrot kosztów. Czy jednak istnieją przypadki, w których fotowoltaika się nie opłaca?

Małe nasłonecznienie a fotowoltaika

To jeden z najczęściej stawianych zarzutów wobec instalacji fotowoltaicznych: w przypadku niewielkiego nasłonecznienia, panele nie będą w stanie wyprodukować wystarczającej energii. Przyczyn małej ilości słońca może być wiele. Często występuje tzw. samozaciemnienie lub pojawiają się przeszkody lub budynki blokujące dostęp promieni do dachu budynku.

Według specjalistów, jeśli dostęp słońca jest poważnie blokowany, znacząco może spaść wydajność całej instalacji. Dlatego, tak ważna jest odpowiednia analiza otoczenia. Powinna ona zostać wykonana jeszcze przed podpisaniem umowy o założenie fotowoltaiki. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której zamontowane panele nie będą w stanie działać z pełną wydajnością.

Mało dni słonecznych

Wśród osób sceptycznie nastawionych do instalacji fotowoltaicznych często pojawia się argument, że warunki pogodowe w Polsce są mało sprzyjające do tego, aby pozyskiwać energię ze słońca. Faktycznie, liczba słonecznych dni w naszym kraju jest znacznie mniejsza niż na przykład w krajach śródziemnomorskich. Osiągane rezultaty mogą być więc niższa, co nie oznacza jednak, że należy rezygnować z paneli słonecznych.

Dużą rolę odgrywa tutaj technologia. Nowoczesne rozwiązania z zakresu instalacji fotowoltaicznych pozwalają na pozyskiwanie energii elektrycznej nawet w pochmurne dni. Oznacza to, że panele słoneczne będą w stanie pracować dla właściciela nawet w jesienno-zimowe dni, w które mniej ilość słonecznych godzin jest znacznie mniejsza.

Niskie rachunki za prąd

Podstawowym celem instalacji fotowoltaicznych – oprócz tych związanych z ochroną środowiska – jest chęć obniżenia rachunków za energię elektryczną. Głównie z uwagi na ten aspekt, o montażu paneli słonecznych powinny pomyśleć przede wszystkim osoby, które płacą wysokie rachunki za prąd. W przypadku gospodarstw domowych, w których miesięczny rachunek opiewa na kwotę rzędu 100-150 złotych, podjęcie decyzji o takiej inwestycji może być nie uzasadnione ekonomicznie. Z drugiej jednak strony, fotowoltaika może być szansą na całkowite zredukowanie rachunku za prąd – w przypadku tak niskich opłat, wystarczy niewielka instalacja.