Czy moduły na płaskim dachu są bezpieczne?

7 maja, 2019
Nie każdy dom posiada typowy skośny dach. A nawet jeśli taki dach posiada, nie zawsze montaż paneli fotowoltaicznych jest na takim dachu możliwy. Dlatego pytania o to, czy panele fotowoltaiczne można zamontować na gruncie lub płaskim dachu są tak powszechne i zupełnie zrozumiałe, ponieważ kwestia montażu modułów jest niezwykle istotna dla poprawnego działania całej instalacji.

montaż paneli fotowoltaicznych wrocław

Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu

Należy odpowiedzieć, że montaż paneli fotowoltaicznych jest możliwy zarówno na dachu płaskim, jak i skośnym, co więcej, jest równie bezpieczny. Najważniejszym kryterium, jakie powinno być spełnione podczas wybierania połaci dachu pod instalację, to by była skierowana w stronę południową – dzięki temu słońce będzie je oświetlało przez najdłuższy czas w ciągu dnia. Dzięki temu moduły mogą wytwarzać najwięcej energii. Jeśli nie ma połaci skierowanej w stronę południową, nadal można zamontować instalację fotowoltaiczną, jednak nie przyniesie to takich korzyści, jak w przypadku tradycyjnego montażu po odpowiedniej stronie. Decydując się na montaż instalacji po innej stronie niż południowa, powinniśmy przygotować się na konieczność wyboru instalacji o większej mocy, która w ten sposób nadrobi braki spowodowane krótszym czasem padania na nią słońca.

Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim

Podczas montażu instalacji na płaskim dachu wystarczy skierować moduły w wybranym kierunku (domyślnie południowym). Jednak w tym przypadku należy pamiętać, by zadbać o to, by na żaden z modułów nie padał cień. Jeśli jeden z paneli będzie spowity cieniem, będzie działał mniej wydajnie, a przez to wygeneruje mniej mocny. Moduły instalacji równają w dół, więc cała wydajność będzie dostosowywała się do najsłabszego elementu. Nie bez powodu mówi się bowiem, że cała instalacja fotowoltaiczna działa tak wydajnie, jak jej najsłabszy element. Stąd tak ważne jest, by na instalacje fotowoltaiczne nie padał cień.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Jak nietrudno się domyślić, montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim będzie się różnił od montażu na tradycyjnym, skośnym dachu. W przypadku skośnego dachu instalacje montuje się do krokwi przez kołki dokrokwiowe, dlatego też warto wiedzieć, gdzie się znajdują lub mieć przy sobie plan budowy, który znacznie ułatwi i przyspieszy pracę montażystów. Dla dachu płaskiego konieczna będzie konstrukcja wsporcza – dzięki temu można ustawić panele fotowoltaiczne pod wybranym kątem. jeśli chodzi o system przykręcany do dachu, może być potrzebne dodatkowe obciążenie, dzięki któremu konstrukcja będzie stabilna i nienarażona na zerwanie. W tym celu stosuje się na przykład bloczki betonowe. Inną możliwością jest założenie całego systemu na specjalne szyny, których montaż nie wymaga nawet przykręcania do dachu, a same wsporniki pozwalają na ustawienie modułów pod odpowiednim kątem. Nie zmienia się jednak kwestia obciążenia.

Ostatecznie można z całą pewnością stwierdzić, że montaż paneli na dachu płaskim jest tak samo możliwy, jak na dachu skośnym i jest bezpieczny. Różni się po prostu sposób ich montażu, który trzeba dobrać do powierzchni dachu.

< Powrót na stronę główną bloga