Czy można zamontować panele na starym domu?

16 maja, 2022

Fotowoltaika w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Do rozwoju tego rozwiązania przyczyniła się między innymi nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dodatkowo, fotowoltaika to rozwiązanie ekologiczne, a także ulga dla portfela, gdyż daje niezależność od stale rosnących cen prądu. Czy możemy zatem zainstalować panele na starym domu, czy jest to możliwe jedynie w przypadku nowego budownictwa? Sprawdź!

Spis treści:

  1. Lokalizacja domu
  2. Rodzaje dachów, a instalacja paneli
  3. Pokrycie i stan techniczny dachu

Lokalizacja domu

Najważniejszym aspektem instalacji fotowoltaicznej jest projekt. Jego odpowiednie wykonanie da gwarancję wydajności paneli. Powinien być dostosowany do technicznych warunków budynku, ale także zapotrzebowania na energię. Bardzo ważna jest lokalizacja budynku. Chodzi tutaj przede wszystkim o zacienienie domu i samego dachu. Ważne jest to, aby w pobliżu nie znajdowały się wysokie budynki, drzewa czy słupy, które mogłyby dawać cień. Taka sytuacja może zdecydowanie obniżyć wydajność instalacji fotowoltaicznej. Nawet jeśli tylko jeden z modułów będzie znajdował się w cieniu, możemy na tym stracić i koszt instalacji będzie zwracał się dłużej, niż zakładaliśmy.

Rodzaje dachów, a instalacja paneli

Do montażu paneli fotowoltaicznych świetnie sprawdzają się przede wszystkim płaskie dachy. Dzięki prostej konstrukcji, instalacja paneli z reguły przebiega bez żadnych przeszkód. Warto jednak pamiętać o tym, że płaski dach wymaga zainstalowania odpowiedniego systemu mocującego. Pozwala to ustawić solary pod właściwym kątem, aby słońce oświetlało je jak najdłużej. Panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe, a kąt nachylenia mieści się w granicach 20-45 stopni. Również w przypadku dachów spadzistych możliwa jest instalacja paneli fotowoltaicznych. Ten rodzaj dachu sprawdza się idealnie, a jedyne na co należy zwrócić uwagę to jego pokrycie. W niektórych przypadkach konieczny może być jednak remont bądź wymiana dachu.

Pokrycie i stan techniczny dachu

Przed instalacją paneli fotowoltaicznych w starym domu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stan techniczny i pokrycie dachu. O ile w przypadku dachówki bądź blachodachówki montaż paneli, po ówczesnym sprawdzeniu stanu technicznego, jest możliwy, tak w przypadku niektórych materiałów konieczna będzie wymiana dachu. Dotyczy to przede wszystkim dachów z eternitu, które często możemy spotkać w przypadku starych domów. To przestarzała technologia, która będzie wpływać niekorzystnie na pracę modułów. Najistotniejsze jest, aby dach pod fotowoltaikę był kompletny i bez uszkodzeń. Może to wymagać remontu, zwłaszcza w przypadku starych domów. Jest to jednak bardzo ważne w kontekście prawidłowej pracy paneli fotowoltaicznych.