Czym jest system BIPV, czyli ekologiczna architektura

17 lutego, 2022

Postawa proekologiczna jest dziś nie tylko doceniana, ale wręcz oczekiwana praktycznie w każdej dziedzinie życia. Nie pozostaje na nią obojętna również branża budowlana, która wdraża w swoje projekty najnowocześniejsze rozwiązania związane z proklimatyczną postawą. Dobrym przykładem takiego działania jest stosowanie systemu BIPV.

Fotowoltaika jest popularna..

Pozyskiwanie energii ze źródeł alternatywnych już od dłuższego czasu cieszy się sporym zainteresowaniem właścicieli obiektów mieszkalnych i użytkowych. Instalacja paneli fotowoltaicznych to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą dbać zarówno o środowisko, jak i o swoje portfele. Montowane na dachu lub innym dobrze naświetlonym nasłonecznionym miejscu panele są doceniane przez coraz szersze grono.

Popularność modułów PV zainspirowała architektów i inwestorów do stworzenia nowej formy budowlanej – swoistego rodzaju hybrydy budynku z systemem fotowoltaicznym. Pojawiły się moduły BIPV.

Systemy fotowoltaiczne inaczej..

BIPV, czyli building integrated photovoltaics, to niestandardowa propozycja, po którą coraz częściej sięgają architekci. Jest to nowszy rodzaj modułów fotowoltaicznych, przeznaczonych do integracji z budynkiem. Jego instalacja jest uwzględniana już na etapie projektowania obiektu i znajduje zastosowanie jako alternatywny materiał do tworzenia elementów zadaszenia czy na przykład elewacji.

W tworzeniu paneli PV dla systemu BIPV wykorzystuje się technologię szkło-szkło. Polega ona na łączeniu ze sobą dwóch tafli szkła za pomocą specjalnej folii ochronnej. Takie działanie pozwala na podniesienie trwałości i bezpieczeństwa przedsięwzięcia, co pozwala na wykorzystanie modułów do tworzenia świetlików, balustrad, czy na przykład zadaszeń. Co więcej, moduły wchodzące w skład systemu BIPV mogą charakteryzować się dowolnymi parametrami. Grubość, szerokość czy kształt mogą być ustalane dla każdego elementu indywidualnie. Możliwe jest także wykorzystanie różnych typów szkła, między innymi hartowanego i barwionego.

Futurystyczna i ekologiczna elegancja

Znając zalety korzystania z systemów fotowoltaicznych nie trudno zrozumieć nowy trend, który pojawił się w budownictwie i architekturze. Systemy BIPV to niewątpliwie wynik przyszłościowego podejścia do kwestii inwestycji budowlanych. Jeśli wiemy, że poszukiwanie ekologicznych, przyjaznych dla klimatu i portfeli rozwiązań jest dziś priorytetem inwestorów, czemu nie iść o krok dalej i nie ofiarować im już gotowego rozwiązania?