Czym jest szkło solarne? Kiedy się je wykorzystuje?

24 stycznia, 2022

Szkło solarne to niezwykły materiał, który nazywany jest także szkłem fotowoltaicznym. Za jego sprawą tak naprawdę każda powierzchnia może wytwarzać tanią i ekologiczną energię elektryczną. O tym, czym dokładnie jest szkło solarne i gdzie znajduje swoje zastosowanie, opowiemy dziś nieco więcej.

  1. Jak zbudowane jest szkło solarne?
  2. Wytwarzanie energii
  3. Izolacje cieplne

Jak zbudowane jest szkło solarne?

Szkło solarne wyróżnia się przede wszystkim niską zawartością związków żelaza, a im go mniej w całej masie szkła, tym jest ono bardziej przejrzyste. Zawartość tlenku żelaza (III), czyli Fe2O3 jest w przypadku szkła solarnego zawsze mniejsza lub równa 0,02%. Warto dodać, że skład szkła fotowoltaicznego pozwala również na doskonałe filtrowanie promieniowania. Zatrzymuje ono nawet 99% promieni UV oraz do 95% promieni podczerwonych. To właśnie dlatego pełni funkcję istotnego elementu izolacji termicznej budynku, ochraniając jego wnętrze przed zbyt dużym nagrzewaniem się latem i wychładzaniem zimą. Szkło solarne najczęściej pokrywa się także specjalnymi powłokami przewodzącymi prąd, a czasem również powłokami antyrefleksyjnymi. Wszystko zależy od jego zastosowania, o którym opowiemy za chwilę.

Wytwarzanie energii

Najbardziej popularnym zastosowaniem dla szkła solarnego jest oczywiście produkowanie energii elektrycznej, która jest w 100% ekologiczna i tania. Poza słynnymi instalacjami fotowoltaicznymi szkło solarne służy także m.in. do produkcji mebli miejskich (np. ławek solarnych, które umożliwiają przechodniom ładowanie smartfonów) czy innych urządzeń elektrycznych, np. zegarków. Możliwość ładowania urządzeń za pomocą światła słonecznego to prawdziwa rewolucja i rynkowy przełom. Wracając na chwilę do fotowoltaiki: warto dodać, że szyby ze szkła solarnego wykorzystuje się nie tylko do konstrukcji dachowych, ale także na fasadach budynków i w architekturze ogrodowej.

Izolacje cieplne

Jak już wspomnieliśmy, szkło solarne świetnie wspiera izolacje termiczne. Dodatkowo jest bardziej odporne na działanie negatywnych czynników atmosferycznych niż szkło tradycyjne, co oczywiście także pozytywnie wpływa na izolację cieplną budynku. Takie rozwiązanie przekłada się bezpośrednio na ilość energii potrzebnej do ogrzewania i ochładzania powierzchni, dlatego coraz chętniej wybierane jest przez nowoczesnych właścicieli domów.

Zalet oraz zastosowań szkła solarnego jest naprawdę wiele i nie sposób wymienić wszystkich. Trzeba dodać, że technologia ta wciąż się rozwija i z pewnością jeszcze nieraz nas zaskoczy!