Czym są farmy słoneczne? Sprawdź!

2 listopada, 2021

Farmy słoneczne, znane również, jako farmy fotowoltaiczne, są zjawiskiem coraz popularniejszym, które spotkać można w różnych częściach nie tylko Polski, ale i całego świata. Są to specjalnie wydzielone obszary, na których instalowane są panele fotowoltaiczne, których celem jest zamiana energii słonecznej w energię elektryczną, która może być wykorzystywana w szerokim zakresie.

Spis treści:

  1. Czym jest farma słoneczna?
  2. Jak działa farma słoneczna?
  3. Jak długo funkcjonować może farma słoneczna w pełnej sprawności?

Czym jest farma słoneczna?

Tak jak już zostało wspomniane powyżej, farmy słoneczne mają ogromny potencjał. Ich głównym założeniem jest dostarczanie prądu elektrycznego, który pozyskany został z energii słonecznej. W tym celu rozstawia się specjalne panele, których zadaniem jest właśnie przechwycenie energii ze słońca. Jest jednak jeden mały minus, a mianowicie, fakt, iż panele spełniają swoją rolę tylko w ciągu dnia i to tylko, wtedy gdy niebo jest bezchmurne.

Zastanawiasz się nad panelami fotowoltaicznymi dla Twojego domu? Sprawdź naszą ofertę!

Jak działa farma słoneczna?

Farma fotowoltaiczna to przedsięwzięcie na dużą skalę. Składa się ona bowiem z tysięcy połączonych ze sobą paneli, których zadaniem jest przechwytywanie energii ze słońca. W każdym z tych paneli znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, w których energia powstaje właśnie dzięki zastosowaniu dobrej jakości materiału półprzewodnika. Najczęściej do tego wybierany jest krzem. Wewnątrz paneli zachodzi zjawisko fotoelektryczne, ponieważ fotony, które pochodzą ze słońca, wzbudzają w elektronach ruch, który powoduje napięcie elektryczne.

Jak długo funkcjonować może farma słoneczna w pełnej sprawności?

Kolejną kwestią, która musi zostać wzięta pod uwagę, z całą pewnością jest żywotność takiej farmy słonecznej. Jak długo może ona funkcjonować bez potrzeby dokonania wymiany? Eksperci otwarcie mówią, że przy wysokiej skuteczności, farma słoneczna jest w stanie przynieść całkowity zwrot kosztów w ciągu 10-11 lat od jej zbudowania. Dodatkowo szacuje się również, że przy odpowiedniej pielęgnacji i serwisowaniu, taka farma jak najbardziej może utrzymać swoją żywotność przez kilkanaście lat. Oczywiście w międzyczasie należy przeprowadzać kontrole i ewentualne szybkie naprawy jakichkolwiek zaistniałych usterek. W Polsce w ostatnich czasach fotowoltaika zaczęła cieszyć się ogromnym zainteresowaniem i coraz częściej spotkać można również tego typu farmy słoneczne, które obejmują coraz szersze obszary.