Czym są moduły fotowoltaiczne – Insun.pl

12 października, 2021

Moduł fotofoltaiczny jest to urządzenie, które przetwarza energię słoneczną na energię elektryczną. Zbudowany jest z połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych. Proces przetwarzania nazywa się konwersją fotowoltaiczną.

Spis treści:

  1. Z czego zbudowane są moduły fotowoltaiczne?
  2. Jakie są rodzaje modułów fotowoltaicznych?
  3. Jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych zamontować w domu?

Z czego zbudowane są moduły fotowoltaiczne?

Moduły fotowoltaiczne najczęściej zbudowane są z pojedynczych ogniw. Do produkcji ogniw, jako materiału półprzewodnikowego najczęściej stosuje się mono lub polikrystaliczny krzem. Produkuje się je w postaci wafli o grubości około 2 mm. Od góry moduł przykryty jest szybą hartowaną, która odporna jest na uderzenia. Tego typu baterie słoneczne zalicza się do tzw. I generacji, które dominują na rynku. Wielkość pojedynczego ogniwa ma wymiar około 15 x 15 cm. Jeden moduł standardowo składa się z 60 ogniw ustawionych w 6 rzędach po 10 sztuk. Jednak na rynku dostępne są także panele fotowoltaiczne złożone z 48, a nawet z 72 ogniw, które mogą różnić się od siebie wielkością i osiąganą mocą.

Jakie są rodzaje modułów fotowoltaicznych?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów instalacji. Do najpopularniejszych należą grubowarstwowe krzemowe ogniwa fotowoltaiczne. Mogą być one polikrystaliczne lub monokrystaliczne. Różnią się one wydajnością, właściwościami oraz ceną. Panele monokrystaliczne cechuje największa wydajność (od 17% do 20%), a to dlatego, że do ich produkcji  wykorzystywane są pojedyncze kryształy krzemu. Panele polikrystaliczne zbudowane są z modułów, które łączą wiele kryształów krzemu. Posiadają mniejszą wydajność, niż ma to miejsce w przypadku paneli monokrystalicznych (od 14% do 16%), przez co wymagana jest większa powierzchnia instalacyjna. Ze względu na to, że sprawdzają się dobrze w warunkach słabszego nasłonecznienia, są najczęściej wybieraną formą na terenie Polski.

Jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych zamontować w domu?

Każde gospodarstwo domowe posiada inne zapotrzebowanie na prąd oraz inne uwarunkowania. Dużo zależy od wielkości domu, ilości, częstotliwości i rodzaju urządzeń elektrycznych. Panele polikrystaliczne są zdecydowanie tańszym wyborem, natomiast panele monokrystaliczne pozwolą na wygenerowanie większej ilości energii elektrycznej. Przed ostatecznym wyborem warto zapoznać się z różnymi ofertami, by decyzja była w pełni przemyślana, fotowoltaika to inwestycja na długie lata.