Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – jak je przeprowadzić?

6 września, 2021

Nie od dzisiaj wiadomo, że aby wykorzystać energię słoneczną w stu procentach, należy utrzymywać panele fotowoltaiczne w czystości. Ich wysoka wydajność może zostać ograniczona nie tylko przez zabrudzenia oraz kurz, ale również śnieg osadzający się na dachach w chłodniejszych miesiącach roku.

Spis treści:

  1. Kiedy najlepiej myć panele?
  2. Najważniejsze zasady
  3. Śnieg, a panele fotowoltaiczne

Kiedy najlepiej myć panele?

Pielęgnacja naszej instalacji nie musi być równoznaczna z dokładnym szczotkowaniem w celu usuwania zabrudzeń. Poza okresem zimowym, w którym osadza się najwięcej zabrudzeń, zazwyczaj deszcz bez większych problemów poradzi z kurzem i zanieczyszczeniami. Opcjonalnie można użyć węża ogrodowego, żeby wyeliminować zabrudzenia spowodowane przez ptaki. Najważniejsze jest mycie paneli w takich momentach dnia, w których nie będą one gorące. Dlatego też jeżeli chcemy pielęgnować naszą instalację, powinniśmy robić to wczesnym rankiem lub późnym popołudniem i wieczorem. W przeciwnym wypadku ryzykujemy uszkodzeniem paneli oraz szokiem termicznym.

Najważniejsze zasady

Aby zwiększyć wydajność paneli nawet o kilka procent, powinniśmy myć je przynajmniej dwa razy do roku. W celu uniknięcia ich uszkodzenia niewskazane jest stosowanie szorstkich lub chropowatych produktów, które mogą prowadzić do porysowania powierzchni. Użycie detergentów może doprowadzić do szkodliwej reakcji z materiałami użytymi do budowy instalacji, co w efekcie spowoduje ich zniszczenie. Oczywiście nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze, o czym powinniśmy pamiętać przy okazji mycia paneli fotowoltaicznych. W przypadku wchodzenia na dach musimy posiadać wszystkie materiały niezbędne do zabezpieczenia, a przede wszystkim nie możemy czyścić paneli fotowoltaicznych w momencie, kiedy są one nagrzane.

Montaż oraz serwis paneli fotowoltaicznych na najwyższym poziomie – zobacz więcej!

Śnieg, a panele fotowoltaiczne

Obfite opady śniegu coraz rzadziej występują w naszym klimacie, jednak powinniśmy być przygotowani na nagłe załamanie pogody zimą. W jaki sposób zlikwidować zalegający śnieg z naszych paneli? Najbezpieczniejszym i najcześciej stosowanym rozwiązaniem jest poczekanie, aż stopnieje. To rozwiązanie świetnie sprawdza się przede wszystkim przy panelach położonych pod wysokim kątem nachylenia. Częściowe odsłonięcie paneli za pomocą szczotki także może pomóc – nagrzewanie się części instalacji spowoduje topnienie śniegu na pozostałych panelach. Ze względu na stopniałe osady pozostałe po zimie w dolnych częściach modułu, najlepszym okresem na mycie paneli jest wczesna wiosna.