Dachówka fotowoltaiczna – czym jest?

26 stycznia, 2022

Fotowoltaika to temat- rzeka, tym bardziej gdy w dzisiejszych czasach rozwój technologii modułów PV nie ogranicza się jedynie do paneli dachowych bądź naziemnych. Obecnie popularność zdobywają dachówki fotowoltaiczne – nowość na polskim rynku. Na czym polega ich praca oraz czym różnią się od standardowych paneli…?

Spis treści:

  1. Czym jest dachówka fotowoltaiczna?
  2. O czym jeszcze warto pamiętać?
  3. Wady i zalety instalacji dachówki PV

Czym jest dachówka fotowoltaiczna?

Samo działanie dachówki fotowoltaicznej nie różni się od działania tradycyjnych paneli. Kluczową różnicą jest jednak sposób montażu. Kiedy panele mocuje się na istniejącym już dachu, na instalacji położonej na dachówkach, dachówki solarne stają się integralną częścią tego dachu, bezpośrednio zastępując klasyczne dachówki. To właśnie dachówki fotowoltaiczne zawierają moduły, które pod wpływem promieniowania słonecznego wytwarzają energię elektryczną, możliwą do wykorzystania w budynku.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Tak jak w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych, tak i montaż dachówki PV zależny jest od klimatu i lokalizacji dachu. Dni słoneczne pozostają, oczywiście, bardziej efektywne energetycznie niż dni pochmurne, ponadto maksymalną wydajność gwarantuje także regularne utrzymywanie dachówek PV w czystości. Warto również zauważyć, że o ile tradycyjną dachówkę często układa się metodą „na zakładkę”, o tyle dachówki fotowoltaiczne układa się sąsiadująco, by zapobiec powstawaniu obszarów zacienionych.

Wady i zalety instalacji dachówki PV

Niewątpliwą wadą wiążącą się z wyborem dachówki fotowoltaicznej jest wysoki koszt instalacji. Obecnie przekracza on koszt instalacji paneli, ponieważ stanowi nowość rynkową. Na rynku wciąż niewielu jest producentów dachówek solarnych, a co za tym idzie – niewielu jest również fachowców odpowiadających za ich montaż. Ponadto w przeciwieństwie do paneli, dachówki nie mogą być instalowane pod kątem innym niż kąt, który zakłada oryginalny projekt dachu – to zaś może utrudniać optymalizację wydajności przechwytywania energii słonecznej. Jednak gdy z myślą o instalacji dachówek projektujemy dom od podstaw, nie będzie to wadą, a zaletą, ponieważ dach zostanie zaprojektowany specjalnie z myślą o wydajnym działaniu dachówki.

Zaletą jest także fakt, że dachówki PV stanowią doskonałe źródło energii odnawialnej dla regionów o dużym nasłonecznieniu. Kuszą one także wyższym poziomem atrakcyjności; są znacznie bardziej dyskretne i nowoczesne, tym bardziej gdy na rynku pojawiają się już dachówki fotowoltaiczne imitujące naturalny kamień bądź ceramikę. To właśnie dzięki temu dachówki te stanowią także coraz częstszy wybór w przypadku renowacji starych zabudowań, na przykład kamienic o wartości historycznej.