Dlaczego konstrukcja montażowa jest ważna?

11 sierpnia, 2020 Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to cel szczytny, jednak dojście do niego wbrew pozorom nie jest już takie proste. Drogą do tego celu jest ustalenie prawidłowej konstrukcji montażowej oraz instalacja elementów konstrukcji, na które nakładane są panele. Jak to wszystko połączyć, aby osiągnąć efekt? Dlaczego konstrukcja montażowa jest ważna? Insun.pl

Konstrukcja dopasowana do dachu

Konstrukcje fotowoltaiczne to nic innego, jak metody montażu paneli fotowoltaicznych. Są one zależne od wielu czynników; dostosować je trzeba między innymi do warunków panujących w miejscu, w którym panele będą spełniać swoją funkcję. Instalacja na standardowym dachu skośnym różnić się będzie od instalacji paneli na dachu płaskim – w takich wypadkach stosuje się najczęściej konstrukcje na kotwach do dachu. Natomiast w przypadku dachu skośnego konstrukcje montażowe wykorzystują naturalny kąt dachu, w efekcie czego montaż jest nie tylko prosty, ale i szybki. Wziąć pod uwagę trzeba również materiał, z którego wykonany jest dach. Na rynku dostępne są zarówno konstrukcje konstrukcje na dach pokryty dachówką ceramiczną, jak i pokryty dachówką karpiówką, papo-dachówką, blachodachówką czy blachą. W przypadku dachu płaskiego ważne jest również ułożenie paneli od prawidłowej strony, uwzględniając kąty tak, aby konstrukcja paneli fotowoltaicznych dawała jak najlepsze efekty, czyli sprawiała, że do paneli docierać będzie jak najwięcej energii słonecznej.

Konstrukcja montażowa – popularne błędy

Montaż paneli wiąże się nie tylko z ryzykiem, że do paneli dotrze zdecydowana mniejsza ilość energii. Najpopularniejszym błędem montażu konstrukcji dla paneli fotowoltaicznych jest nieprawidłowo zamontowany hak, który powoduje zacisk dachówki, a to skutkuje jej pęknięciem. Idąc dalej tym tropem: dach może być nieszczelny, przeciekać, zalać instalację energetyczną, doprowadzić do korozji elementów stalowych oraz być zaproszeniem dla różnych pleśni i grzybów. Aby prawidłowo zamontować hak, nie można zapomnieć o odstępie separacyjnym pomiędzy hakiem a dachówką. Poważnymi konsekwencjami mogą skończyć się także zbyt niedokładne i robione na szybko plany związane z położeniem szyn pod panele. Należy mieć na uwadze, że w grę wchodzi tylko takie rozplanowanie szyn, kiedy połączenie szyn nie wypada bezpośrednio pomiędzy dwoma modułami PV – w innym wypadku klema konstrukcji nie będzie w stanie utrzymać modułów, co grozi ich upadkiem i zniszczeniem nie tylko paneli, ale i poszycia dachu. Pamiętajmy również o tym, że każdy pojedynczy moduł musi być zamocowany na szynie przynajmniej na czterech punktach podparcia. Jak widać, konstrukcja montażowa ma znaczenie. Dobranie jej do naszego rodzaju dachu to ważna kwestia, wymagająca od nas uwzględnienia wielu aspektów. Ponadto wymagające są również poprawna instalacja konstrukcji oraz położenie na niej paneli. Inwestując w tak drogi, acz znacząco opłacalny wydatek, warto więc skorzystać z pomocy profesjonalistów.