Dlaczego zachowanie odległości pomiędzy panelami fotowoltaicznymi jest ważne?

15 lipca, 2020
Poprawny montaż paneli fotowoltaicznych przekłada się na wysoką wydajność instalacji w kolejnych latach. Dziś wyjaśniliśmy, dlaczego jednym z kluczowych elementów montażu paneli fotowoltaicznych jest skrupulatne wyliczenie odległości pomiędzy panelami. Do czego może doprowadzić ustawienie ich zbyt blisko bądź zbyt daleko od siebie? Przekonaj się!

odległość między panelami fotowoltaicznymi

Od czego rozpocząć projekt i montaż paneli fotowoltaicznych?

Między innymi od rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych zależy to, ile energii elektrycznej uda się wyprodukować. Podczas ustalania lokalizacji i odległości należy wziąć pod uwagę: Określenie powyższych warunków umożliwi podjęcie dwóch decyzji: 1) gdzie zamontować instalację fotowoltaiczną, 2 ) w jaki sposób ustawić panele (odległości, kąt nachylenia, użycie konstrukcji do podparcia).

Wzajemna odległość paneli fotowoltaicznych

Niekorzystne jest zarówno zbyt gęste, jak i zbyt rzadkie rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych. W pierwszym przypadku będą rzucać na siebie cień, co poskutkuje obniżeniem wydajności panelu stojącego z tyłu uwagi na wyłączenie części modułu fotowoltaicznego. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wyłączenia całego panelu. Jest to zabieg celowy i automatyczny, gdyż w przeciwnym wypadku przysłonięty i nieefektywny element doprowadziłby do obniżenia wydajności całego obwodu.

Z kolei zbyt rzadkie rozstawienie paneli fotowoltaicznych prowadzi do nieefektywnego zagospodarowania powierzchni. Fotowoltaika zajmie dużo miejsca, ale będzie mniej efektywna względem rozplanowanej poprawnie.

Jak obliczyć odległość między panelami fotowoltaicznymi?

Odległość między panelami fotowoltaicznymi zależna jest od następujących czynników: Instalacje fotowoltaiczne układane na konstrukcjach (stelażach), czyli zakładające montaż paneli fotowoltaicznych pod kątem, wymagają większych odstępów niż panele układane płasko. Im większe nachylenie, tym większy powinien być między nimi odstęp.

W internecie dostępne są kalkulatory odległości paneli fotowoltaicznych, z których możesz skorzystać, by szybko obliczyć, jak duża instalacja zmieści się na Twoim dachu czy ścianie. Oczywiście pomiarów dokona także firma, z którą podejmiesz współpracę.

Odległość paneli fotowoltaicznych od krawędzi budynku i innych elementów

Odstępy między panelami fotowoltaicznymi to nie jedyne, jakie należy zastosować dla zapewnienia najwyższej wydajności instalacji. Ważne są także odległości między panelami a elementami konstrukcyjnymi budynku, takimi jak ściany, rury czy kominy. Nie mogą mieć styczności. Po pierwsze wysokie elementy to źródła zacienienia. Po drugie panele mogą nieznacznie zmieniać objętość pod wpływem temperatury.

Znaczenie ma również zachowanie odstępów między panelami fotowoltaicznymi a brzegami dachu. W przypadku instalacji opartych na stelażach jest to 1,20 m na dłuższych krawędziach i 1,50 m na krótszych. Z kolei płaskie panele fotowoltaiczne mogą dochodzić do brzegu nawet na odległość 20-50 cm. W żadnym wypadku nie mogą wystawać poza dach/ścianę.

Zdecydowałeś się na montaż paneli fotowoltaicznych? Skontaktuj się z nami, a wykonamy projekt i obliczenia za Ciebie!

< Powrót na stronę główną bloga