Dotacje na panele fotowoltaiczne – jak się o nie ubiegać

2 listopada, 2021

Planujesz założenie paneli fotowoltaicznych? Zarówno prywatnie, jak i w Twoim przedsiębiorstwie? W takim przypadku, z całą pewnością doskonałym wyborem będzie skorzystanie z dotacji na panele fotowoltaiczne. Możliwości jej otrzymania jest naprawdę wiele, a więc na pewno warto sprawdzić obowiązujące programy i opcje, a koszty na pewno okażą się dużo niższe.

Spis treści:

  1. Dlaczego można otrzymać dofinansowanie na panele fotowoltaiczne?
  2. Program Mój Prąd 3.0
  3. Energia Plus, czyli program dla firm

Dlaczego można otrzymać dofinansowanie na panele fotowoltaiczne?

Wytyczne Unii Europejskiej jasno mówią o tym, że korzystać trzeba z możliwie wielu źródeł energii odnawialnej. W Polsce wciąż nie są one aż tak popularne. W związku z tym naprawdę łatwo można uzyskać takie dofinansowanie. Wystarczy po prostu wiedzieć, gdzie zgłosić się krok po kroku i jakie dokumenty wypełnić. Dostępnych programów jest kilka, co sprawia, że każdy dobierze dla siebie ten, który najbardziej pasuje względem jego oczekiwań. Niektóre z programów oferują pożyczki, inne bezzwrotne instalacje.

Poszukujesz paneli fotowoltaicznych najwyższej jakości? Sprawdź te, które znajdują się w naszej ofercie!

Program Mój Prąd 3.0

Jest to program, który potrwa jeszcze prawie do końca roku 2021, a więc wciąż jest doskonały czas na to, aby się do niego zgłosić. W programie mogą wziąć udział prosumenci. Kwota, na jaką można liczyć, to 3000 złotych. W jaki sposób otrzymać taką dotację? Bardzo prosto. Wystarczy złożyć stosowną deklarację przez stronę gov.pl, posługując się profilem zaufanym, albo e-dowodem. Prawdopodobnie w następnym roku pojawi się kolejna edycja tego programu, nazwana Mój Prąd 4.0. Warto śledzić to na bieżąco.

Energia Plus, czyli program dla firm

Jest coś opłacalnego również dla firm, które decydują się na założenie fotowoltaiki. Program ten nazywa się Energia Plus. Ten program ma na celu przede wszystkim zminimalizowanie negatywnego wpływu dużych przedsiębiorstw na środowisko. W tym celu stosowane są metody, które mają być bardziej ekologiczne i poprawić mają jakość powietrza. Jednym z nich jest właśnie zakładanie fotowoltaiki. Wnioski składać można drogą elektroniczną do 17.12.2021, albo do wyczerpania środków przeznaczonych na ten program. Firmy, które biorą udział w tym programie, mogą liczyć na aż 85% pożyczki kosztów kwalifikowanych, albo dotację 50% kosztów kwalifikowanych. W obydwu przypadkach jest to znaczna ulga, zwłaszcza, wtedy gdy paneli fotowoltaicznych jest dużo, na co pozwolić może sobie większe przedsiębiorstwo.