Drugie życie modułów fotowoltaicznych

7 czerwca, 2021

Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej IRENA, do 2030 roku, fotowoltaika wygeneruje globalnie przeszło 5 mln ton odpadów. Ponowne wykorzystanie wycofanych z użycia modułów fotowoltaicznych jest jednak czymś, o czym jeszcze zbyt dużo się nie mówi. Co więc będzie działo się z używanymi panelami? Czy można dać im drugie życie?

Spis treści:

  1. Recykling modułów? Nie tylko!
  2. Czy używane moduły fotowoltaiczne mają sens?
  3. Moduły z drugiej ręki – rozwój rynku wtórnego
  4. Drugie życie fotowoltaiki w Polsce 

Recykling modułów? Nie tylko!

Odzyskiwanie surowców z wycofanych modułów fotowoltaicznych jest bardzo obiecujące. Do recyclingu nadaje się bowiem przeszło 90% instalacji. Stosunkowo łatwo można odzyskać z nich szkło, tworzywa sztuczne, metale, aluminium i półprzewodniki. Niektóre elementy będą mogły zostać także użyte ponownie. Nie wszystkie zdemontowane moduły będą jednak kompletnie wyeksploatowane. 

Rosnąca nieustannie wydajność nowych rozwiązań już teraz pcha inwestorów do wymieniania modułów na wydajniejsze. W przypadku uszkodzenia części instalacji z reguły decydują się też oni na usunięcie wszystkich modułów. Wszystkie te urządzenia, pomimo mniejszej sprawności, nadal mogą być używane.

Czy używane moduły fotowoltaiczne mają sens?

Trafiające na rynek po modernizacjach instalacji używane moduły mają niższą wydajność i krótszą żywotność. Największą popularnością cieszą się więc na rynkach o niższych przeciętnych dochodach, takich jak Afryka czy niektóre regiony południowo-wschodniej Azji. Te pochodzące z uszkodzonych instalacji mogą mieć jednak nadal wysoką sprawność. Ze względu na to, że panele stanowią około 40% kosztów całej instalacji, takie zdemontowane moduły mogą więc stać się w przyszłości korzystną alternatywą. 

Szukasz sprawdzonej i bezpiecznej fotowoltaiki, ale nie chcesz przepłacać? Oferujemy wysokiej jakości instalacje w konkurencyjnej cenie. Kompleksowa, profesjonalna obsługa – projektowanie, montaż i doradztwo, sprawdź nas!

Moduły z drugiej ręki – rozwój rynku wtórnego

Rozwój drugiego obiegu modułów fotowoltaicznych można obserwować już w wielu krajach. Organizacja PV Cycle szacuje, że rynek ponownego wykorzystania modułów odpowiada aktualnie za produkcję około 500-600 MW energii rocznie. Stoi za nim około 15 firm. Rosnącą wykładniczo popularność fotowoltaiki i wydajność nowych rozwiązań sprawia, że rynek wtórny będzie się dynamicznie rozwijał. IRENA szacuje, że do 2050 roku jego wartość przekroczy 15 mld dolarów.

Drugie życie fotowoltaiki w Polsce 

Wtórne wykorzystanie modułów fotowoltaicznych zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem również w Polsce. Pojawiają się już nawet pierwsze firmy, które oferują usługi demontażu paneli z instalacji poddawanych modernizacji czy objętych windykacją. Segmentem tym zaczynają interesować się także inwestorzy. 

Brak odpowiednich regulacji dotyczących projektowania sprzętu sprawia jednak, że wtórne wykorzystanie modułów w UE opłaca się na razie tylko w zastosowaniach niszowych. Być może w przyszłości stanie się ono standardem, zależy to jednak w dużej mierze od prac nad regulacjami unijnych rozporządzeń.