Ekologiczny dom – jak taki zbudować?

4 maja, 2022

Ekologiczne domy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Z całą pewnością dla wielu osób jest to doskonałe rozwiązanie, które, jak najbardziej należy wziąć pod uwagę. Najpierw jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak wygląda ekologiczny dom, oraz, w jaki sposób można go tak zaprojektować i wybudować, aby spełniał wszystkie najważniejsze funkcje, a przy okazji faktycznie był jak najbardziej ekologiczny.

Spis treści:

  1. Czym jest dom ekologiczny?
  2. Odpowiedni układ dachu
  3. Układ pomieszczeń – naturalne światło
  4. Fotowoltaika i jej zastosowanie

Czym jest dom ekologiczny?

Pojęcie ekologiczny dom pojawia się coraz częściej. Tylko co to tak naprawdę oznacza? Ekologiczny dom to taki, który nawet gdy zostanie już zamieszkały i eksploatowany, nadal nie wytwarza żadnych groźnych dla środowiska substancji. Dodatkowo oczywiście zużywa jak najmniej energii, a do procesu jego budowy wykorzystuje się praktycznie same naturalne materiały. To dlatego domy ekologiczne są tak korzystne dla środowiska.

Odpowiedni układ dachu

W przypadku domu ekologicznego, każdy jego element musi być odpowiednio przemyślany i dopasowany. To dlatego jest to zadanie dla najlepszych inżynierów i architektów, którzy doskonale znają się na rzeczy! Oczywiście dużą rolę odgrywa tutaj sam dobór działki, odpowiednia bryła domu, ale i jak się okazuje, odpowiedni układ dachu. Także on odegra tutaj znaczącą rolę, której nie można przeoczyć. Jest to bowiem jedno z eko rozwiązań. Ciepło z budynku najczęściej wydostaje się właśnie przez dach. Dach w domu ekologicznym powinien być dwu- albo jednospadowy. Wskazane będą również dachy płaskie, które znacznie zmniejszają ucieczkę ciepła.

Układ pomieszczeń – naturalne światło

Warto również dokładnie przemyśleć układ pomieszczeń. Wszystko po to, aby zapewnić sobie jak najdłużej naturalne światło, bez konieczności włączania sztucznego oświetlenia. Najczęściej użytkowane pomieszczenia warto rozplanować po stronie południowej, co zapewni długi dostęp do światła dziennego. Garaż, spiżarnia, garderoba czy nawet łazienka spokojnie mogą znaleźć się po stronie północnej.

Fotowoltaika i jej zastosowanie

Okazuje się, że dużą rolę odgrywa tutaj również fotowoltaika. Pobiera ona energię słoneczną i pozwala na jej ponowne wykorzystanie w obrębie domu. Taka inwestycja jest jak najbardziej opłacalna. Decydują się na nie wszystkie ekologiczne, ale i nie tylko domy. Również ona powinna znaleźć się na dachu od najlepiej nasłonecznionej strony.