Falownik jedno czy trójfazowy – jaki wybrać?

18 marca, 2022

Falownik zwany również inwerterem pełni szereg funkcji w instalacji PV. O istotności świadczy między innymi fakt, że falownik stanowi najczęściej 25% ceny zakupionej fotowoltaiki. Zły dobór tego urządzenia może nie tylko obniżyć wydajność całej instalacji fotowoltaicznej, lecz także doprowadzić do jej uszkodzenia. Dlatego w tym artykule podpowiadamy, kiedy należy wybrać falownik jednofazowy, a kiedy falownik trójfazowy.

Przepisy operatora systemu dystrybucyjnego w kontekście falownika

Instalacja fotowoltaiczna podlega przepisom zawartym w instrukcji o Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych. Instrukcja w jednoznaczny sposób określa warunki jakościowe, jakie powinny być zapewnione w przypadku oddawania energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej przez instalację fotowoltaiczną on-grid. W praktyce chodzi o to, aby instalacja fotowoltaiczna o mocy powyżej 3,68 kW była zarządzana przez falownik trójfazowy. Tworząc mikroelektrownię o mniejszej mocy mamy realny wybór więc czy zakupić falownik jednofazowy, czy trójfazowy. Jednak aspekt ekonomiczny i fizykalny powodują, że właściciele PV o mocy mniejszej niż 3,68 kW dobierają inwerter jednofazowy.

Wiele domów jednorodzinnych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby ma instalację o mocy od 3 kW do 3,68 kW. W takim przypadku sprawdzi się zarówno falownik jednofazowy, jak i trójfazowy. Mając taki wybór, warto poznać zalety obu opcji w trakcie podejmowania ostatecznej decyzji. Tego dowiesz się, czytając dalszą część artykułu.

Zalety inwertera jednofazowego

Przed zakupem tego typu inwertera należy wziąć pod uwagę specyfikę działania dostępnej sieci dystrybucyjnej. Dlaczego? Ponieważ bardzo często w sieciach tego typu dochodzi do wahań napięcia. W przypadku wykrycia wahań inwerter trójfazowy natomiast rozłącza instalację PV. Innym działaniem charakteryzuje się natomiast falownik jednofazowy, który kontroluje tylko jedną wybraną fazę. Dlatego montując falownik, należy wybrać fazę, która jest najstabilniejsza. Takie rozwiązanie zapewni nam stałą produkcję energii elektrycznej. Inwertery jednofazowe są zalecane przy instalacji PV do 3 kW.

Zalety inwertera trójfazowego

Decydując się na falownik trójfazowy, możemy być pewni równomiernego rozłożenia mocy na każdą fazę. Dzięki temu lokalna sieć dystrybucyjna jest stabilniejsza, co w praktyce przekłada się na eliminację problemu wahań napięć oraz większość dowolność stosowania przewodów o węższym przekroju.

Podsumowanie

Jeśli chcemy zamontować na dachu instalację fotowoltaiczną o mocy od 3 do 6,68 Kw, to warto zakupić inwerter jednofazowy. Argumentami przemawiającymi za takim zakupem są niższa cena oraz większa stabilność, jeśli w sieci stosunkowo często dochodzi do wahań napięcia. W przypadku PV o wyżej mocy z całą pewnością najlepszy będzie montaż falownika trójfazowego.