Farma fotowoltaiczna

28 grudnia, 2020

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Rozbudowana instalacja fotowoltaiczna, nazywana potocznie farmą słoneczną jest nowoczesną formą inwestycji energetycznej. To nic innego jak własna, ekologiczna elektrownia słoneczna. Prywatna farma fotowotaiczna składa się zazwyczaj z paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy od kilkudziesięciu kilowatów. Zbudowanie takiej instalacji pozwala uniezależnić się przedsiębiorstwom od dostawców energii elektrycznej. Inwestycja zwraca się w czasie, w postaci znacznego obniżenia lub całkowitego zniwelowania kosztów zużycia energii. W przypadku wyprodukowania przez farmę nadwyżek, polskie prawo pozwala odsprzedać wyprodukowaną energię do sieci.

Jaki jest koszt farmy fotowoltaicznej?

Koszt jest zależny od wielkości i mocy instalacji. Inwestor może jednak skorzystać z dofinansowania w postaci dotacji ministerialnych, dotacji ze środków UE lub programów regionalnych wspomagających rozwój odnawialnych źródeł energii. Takie finansowanie znacznie obniża koszt całkowity. To jednak nie sam koszt farmy fotowoltaicznej jest najważniejszy, a jej opłacalność. Ustalając nakłady finansowe, warto oszacować czas zwrotu inwestycji i tym samym, sprawdzić, czy konkretne rozwiązanie faktycznie będzie rentowne. Każda decyzja powinna być dokładnie przemyślana.

Jak założyć farmę fotowoltaiczną?

W celu założenia farmy fotowoltaicznej trzeba dysponować odpowiednim gruntem. Najważniejszą kwestią jest odpowiednie nasłonecznienie. Teren musi być płaski, najlepiej jeśli w pobliżu znajduje się sieć niskiego lub średniego napięcia. W odpowiedzi na pytanie jak założyć farmę fotowoltaiczną trzeba też wspomnieć o wymaganych zezwoleniach i dokumentacji. Konieczne będzie pozwolenie na budowę wydane przez starostę powiatowego, posiadanie pełnego projektu budowlanego i dokumentacji warunków przyłączeniowych instalacji. Należy też sprawdzić, czy teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W przypadku farmy fotowoltaicznej o powierzchni przekraczającej 1 ha (lub 0,5 ha na terenach objętych ochroną przyrody) wymagane będzie uzyskanie decyzji środowiskowej. Inwestor musi też dysponować tytułem prawnym do dysponowania gruntem, na którym powstanie instalacja.

Budowa farmy fotowoltaicznej

Zarówno budowę, jak i wykonanie projektu należy zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się instalacjami fotowoltaicznymi. Sama budowa farmy fotowoltaicznej jest etapem naprawdę krótkim. W całym przedsięwzięciu najwięcej czasu zajmuje dopełnienie koniecznych formalności. Cały proces można przyśpieszyć poprzez zlecenie zarówno projektu, jak i montażu jednemu wykonawcy. Taki przedsiębiorca udzieli też porady w kwestii planowania, dokumentacji i sposobów finansowania. Firma Insun obsługuje inwestycje fotowoltaiczne kompleksowo – od projektu po montaż. Nasze usługi to jakość, rozsądna cena i gwarancja zadowolenia. Zapewniamy też obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną.