Fotowoltaika a śnieg, czyli panele fotowoltaiczne w zimie

23 lutego, 2020
Co prawda od paru lat nie doświadczamy tradycyjnej zimy ze śniegiem i lodem, niemniej decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, warto wiedzieć, jak zachować się, jeśli śnieg jednak spadnie. Czy zimą panele fotowoltaiczne działają mniej wydajnie? Czy trzeba je odśnieżać? A może wystarczy poczekać, aż biały puch ześlizgnie się sam? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

panele fotowoltaiczne w zimie - czy trzeba je odśnieżać?

Czy fotowoltaika działa w zimie?

Montaż instalacji fotowoltaicznej to rozwiązanie całoroczne, a odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak, panele fotowoltaiczne działają również w zimie. Mitem jest stwierdzenie, że ich wydajność zależy od temperatury panującej na zewnątrz. Mało tego, niska temperatura może być wręcz korzystna, o ile jest dobre nasłonecznienie.

Fotowoltaika uzależnia wydajność od natężenia promieniowania słonecznego. Jeśli więc słońce stoi na niebie i nie jest przesłonięte chmurami, panele fotowoltaiczne będą działały doskonale. Nowoczesne, najlepsze panele fotowoltaiczne mogą wytwarzać energię elektryczną nawet w temperaturze -40°C.

Czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać?

Ustalając miejsce położenia paneli fotowoltaicznych, podejmuje się też decyzję o stopniu ich nachylenia. W Polsce zazwyczaj mieści się on w przedziale 30-45°. To sprawia, że śnieg osadza się na chwilę, po czym swobodnie się zsuwa. Czasem jednak opady mogą być tak obfite, że praca instalacji fotowoltaicznej zostanie osłabiona. Warto wiedzieć, że silne zabrudzenia paneli mogą zmniejszyć ich wydajność o ok. 5%. Z kolei już dwucentymetrowa warstwa śniegu obniża przepuszczalność promieni słonecznych o 80%.

Jeżeli śnieg nie chce zsunąć się z paneli fotowoltaicznych sam, bo jest mokry i przymarza bądź szybę pokrywa szron, wykorzystaj miotłę, ale koniecznie z miękkim włosiem, by nie uszkodzić powierzchni. Nie musisz odśnieżać całych paneli. Wystarczy, że odsłonisz kawałek. Wówczas ogniwa fotowoltaiczne zaczną się nagrzewać od słońca, dzięki czemu reszta śniegu ulegnie stopieniu i przy okazji przemyje szkło, usuwając zanieczyszczenia.

Ciekawostka: ogniwa fotowoltaiczne i sprzyjający im śnieg

Przy odpowiednim montażu – przede wszystkim stopniu nachylenia dobranym do zastanych warunków – śnieg może okazać się… korzystny! Kiedy większa część powierzchni paneli fotowoltaicznych pozostanie odsłonięta, światło słoneczne będzie się odbijało od resztek śniegu i padało na ogniwa fotowoltaiczne z większym natężeniem.

Podsumowując: Jeśli panele fotowoltaiczne pokrywają się śniegiem na krótki czas, po czym opad naturalnie się zsuwa i odsłania większą część paneli, nie musisz zajmować się odśnieżaniem. Warto to jednak robić, jeżeli pokrywa śnieżna jest gruba i utrzymuje się długo.

< Powrót na stronę główną bloga