Fotowoltaika czy solary – co wybrać? Jakie są różnice?

28 lutego, 2022

Oszczędzanie energii i pozyskiwanie jej ze słońca w ostatnim czasie stało się niezwykle popularne. Oczywiście jest to bardzo pozytywny znak, który przyczynia się do ochrony środowiska. Obecnie jednak do wyboru są aż dwa skuteczne sposoby wykorzystania energii słonecznej. Mowa o fotowoltaice, oraz o solarach. Warto zrobić w tej kwestii pewnego rodzaju rozeznanie, aby móc wybrać, która z tych opcji sprawdzi się jednak najlepiej.

Spis treści:

  1. Zasady działania fotowoltaiki, oraz solarów
  2. Rodzaj produkowanych typów energii
  3. Jak szybko zwraca się cała inwestycja?

Zasady działania fotowoltaiki, oraz solarów

Tym, co w dużej mierze odróżnia fotowoltaikę od solarów, z całą pewnością są zasady działania jednych i drugich i choć oba z nich wykorzystują słoneczne promieniowanie, robią to w nieco inny sposób. Solary przechwytują bowiem promieniowanie słoneczne za pomocą powierzchni nazywanych również absorbentami. Jest to powierzchnia, która w całości pochłania promienie słoneczne. W kolejnym kroku to promieniowanie przemieniane jest na energię cieplną. Absorbent ma tym samym za zadanie podgrzać nośnik, który znajduje się w instalacji. Panele fotowoltaiczne natomiast przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną, a dołączony do nich falownik przekształca ją w prąd zmienny, który jest taki sam, jak ten, który używa się na co dzień w gospodarstwach domowych.

Nie wiesz, na jakie rozwiązanie się zdecydować? Sprawdź panele fotowoltaiczne!

Rodzaj produkowanych typów energii

Dużą różnicą jest również typ produkowanej energii, co też sprawia, że inne jest zastosowanie. Solary mają bardziej ograniczone zastosowanie, ponieważ przy ich pomocy powstaje energia cieplna, która z reguły wspiera system grzewczy danego budynku, albo służy do podgrzewania wody w basenie. Panele fotowoltaiczne produkują natomiast energię elektryczną, która doskonale nadaje się do wykorzystania w gospodarstwie domowym. To sprawia, że panele często montowane są na prywatnych domach, a cała inwestycja zwraca się po latach.

Jak szybko zwraca się cała inwestycja?

Warto zaznaczyć, że, zarówno panele fotowoltaiczne, jak i solary są rozwiązaniem stosunkowo kosztownym, ale i takim, który zwraca się po pewnym czasie. Choć kolektory kosztują mniej, to panele fotowoltaiczne zwracają się szybciej. Oczywiście wiele zależy od ich ilości i miejsca, w którym zostały one umieszczone, ale obecnie szacuje się, że panele fotowoltaiczne mogą zwrócić się już w przeciągu kilku lat od ich założenia, co często przekonuje niezdecydowanych.