Fotowoltaika – czy to rozwiązanie dla każdego?

19 maja, 2022

Energia elektryczna stanowi jeden z głównych wydatków w życiu domowym. Bez niej nie jesteśmy w stanie wyobrazić  sobie życia codziennego. Stale rosnące rachunki za prąd powodują coraz większe zainteresowanie OZE, szczególnie popularna staje się fotowoltaika. To rozwiązanie powoduje nie tylko sporą oszczędność, ale jest też ekologiczną metodą na pozyskanie energii. Czy fotowoltaika stanowi rozwiązanie dla każdego? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Spis treści:

  1. Dlaczego fotowoltaika jest opłacalna?
  2. Fotowoltaika – rozwiązanie dla każdego
  3. Czy panele fotowoltaiczne można zainstalować samodzielnie?

Dlaczego fotowoltaika jest opłacalna?

Posiadanie domu rodzinnego czy też prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z wysokimi opłatami eksploatacyjnymi. Duża część budżetu pochłaniana jest przez opłaty za energię elektryczną. Szacuje się, że koszt wytwarzania prądu może w przyszłości wzrosnąć nawet o 60%. Świadomi konsumenci wybierają odnawialne źródła energii, zapewniając sobie sporą oszczędność i przyczyniając się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Ponadto osoby, które decydują się na panele fotowoltaiczne, mogą liczyć na liczne dofinansowania.

Fotowoltaika – rozwiązanie dla każdego

Jakie, korzyści przynosi instalacja paneli fotowoltaicznych już wiemy, ale czy jest to rozwiązanie dla każdego? Fotowoltaika przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które posiadają własną nieruchomość. W przypadku domów jednorodzinnych, instalacji dokonuje się na dachu budynku. Możliwa jest też instalacja na gruncie, o ile dysponujemy odpowiednią przestrzenią, a miejsce nie jest zacienione przez drzewa, czy budynki gospodarcze. Kiedy instalacja paneli fotowoltaicznych nie ma sensu? Przede wszystkim wtedy, gdy posiadamy dach skierowany na północ. Panele nie otrzymają wystarczającej ilości promieni słonecznych i po prostu nie będą działać. Fotowoltaika to inwestycja, która zwraca się po około 5-7 latach. Oczywiście nie powoduje ona całkowitych braków opłat za prąd, zostają jeszcze opłaty stałe: abonamentowa, handlowa i inne, ale nie wynoszą one więcej niż 150 złotych rocznie.

Czy panele fotowoltaiczne można zainstalować samodzielnie?

Jeżeli nie jesteśmy specjalistami z zakresu fotowoltaiki, odradza się ich samodzielny montaż. Wykonanie instalacji najlepiej powierzyć renomowanej i wyspecjalizowanej firmie. Odpowie ona za wykonanie audytu, przygotowanie projektu, montaż instalacji oraz niezbędnych przyłączeń, a także zajmie się wszystkimi formalnościami związanymi z dostawą energii elektrycznej.