Fotowoltaika jako ogromna oszczędność – dlaczego warto?

25 marca, 2022

Ceny energii elektrycznej wystrzeliły do góry. Od początku roku, rachunki za prąd są nawet o kilkadziesiąt procent wyższe. Dla przeciętnej, czteroosobowej rodziny oznacza to wzrost miesięcznych kosztów utrzymania nawet o kilkaset złotych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych szuka sposobów na oszczędzanie. Jednym z nich jest fotowoltaika.

Spis treści:

  1. Fotowoltaika – energetyczna niezależność
  2. Rachunki za prąd przy fotowoltaice
  3. Po ilu latach zwróci się inwestycja w fotowoltaikę?

Fotowoltaika – energetyczna niezależność

Lista powodów przemawiających za montażem instalacji fotowoltaicznych jest bardzo długa. Oczywiście pojawia się na nim argument dotyczący ochrony naszej planety. Rzeczywiście, rezygnując z energii pochodzącej np. z elektrowni wykorzystujących węgiel przyczyniamy się do kondycji środowiska przyrodniczego. Jednak dla większości prosumentów, ważniejszą zaletą fotowoltaiki jest możliwość uzyskania energetycznej niezależności.

Polega ona w dużej mierze na tym, że osoby korzystające z paneli słonecznych w znacznie mniejszym stopniu odczuwają konsekwencje wzrostu cen energii. Ta w ostatnim czasie galopuje w górę i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w najbliższej czasie. Posiadanie własnego źródła pozyskiwania prądu sprawia, ze gospodarstwo jest w dużym stopniu niezależne.

Rachunki za prąd przy fotowoltaice

Wielkość oszczędności, jaki w skali miesiąca wygeneruje montaż fotowoltaiki uzależniona jest od kilku czynników. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wielkość i moc samej instalacji, a także zapotrzebowanie na energię gospodarstwa domowego. Duże znaczenie ma również pogoda. Im więcej słonecznych dni, tym niższe będą rachunki za prąd. 

Weźmy pod uwagę średnie wyliczenia. W ich ramach pięcioosobowa rodzina zużywa rocznie około 4000 kWh energii. Zainstalowana na ich dachu instalacja wytwarza natomiast około 3800 kWh. Uwzględniając aktualne przepisy dotyczące upustów, można stwierdzić, że miesięczny rachunek za prąd w takiej rodzinie może być nawet o 150 zł niższy. Natomiast średni miesięczny koszt to niespełna 50 zł. 

Po ilu latach zwróci się inwestycja w fotowoltaikę?

To pytanie, które zadaje wiele osób, myślących o zamontowaniu paneli słonecznych. Również tutaj, pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Wśród najważniejszych są: moc instalacji i zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Przyjmuje się jednak, że zwrot z inwestycji w fotowoltaikę następuje po około 8-12 latach. Warto jednak pamiętać, że przy źle zaprojektowanej instalacji, czas ten może się znacznie wydłużyć. Dlatego, zawsze warto korzystać z usług profesjonalistów z branży fotowoltaicznej.