Fotowoltaika – kto skorzysta na tym rozwiązaniu?

11 kwietnia, 2022

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna interesować się tematem montażu fotowoltaiki. Nic w tym dziwnego. Pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego to jeden z najskuteczniejszych sposobów na obniżkę bieżących rachunków. Sprawdź, kto zyska na montażu paneli słonecznych.

Spis treści:

  1. Fotowoltaika dla biznesu
  2. Panele słoneczne w gospodarstwie rolnym
  3. System fotowoltaicznych dla domów jednorodzinnych

Fotowoltaika dla biznesu

Ostatnie podwyżki cen prądu przedsiębiorcy odczuli znacznie mocniej niż właściciele domów jednorodzinnych. Co gorsza, eksperci na co dzień obserwujący rynek energetycznych w naszym kraju, nie mają wątpliwości: rachunki za prąd dalej będą rosły, a najbardziej poszkodowani będą właśnie właściciele firm.

Między innym dlatego, już teraz widać rosnące zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi wśród przedstawicieli świata biznesu. Taka inwestycja przynosi wymierne korzyści – znacząco zmniejsza miesięczne koszty utrzymania. Zmiana widoczna jest przede wszystkim tam, gdzie wykorzystywane są specjalistyczne maszyny i urządzenia. 

Firmy korzystające z fotowoltaiki zyskują coś jeszcze – proekologiczne działania pozytywnie wpływają na wizerunek przedsiębiorstwa. Uznawane jest jako społecznie odpowiedzialne, co znacząco podnosi jego rynkową wartość.

Panele słoneczne w gospodarstwie rolnym

Znacznie więcej prądu niż gospodarstwa domowe zużywają również gospodarstwa rolne. To właśnie dlatego, zarządzający nimi rolnicy szukają sposobów na zmniejszenie bieżących kosztów działalności. Jednym z nich jest właśnie montaż fotowoltaiki.

Sama opłacalność takiego systemu jest w dużej mierze uzależniona od potrzeb danego gospodarstwa. Istotne znacznie ma jednak fakt, że ze względu na duże zapotrzebowanie, rolnicy najczęściej nie tracą na odbiorze energii – co ma miejsce w przypadku wielu domów jednorodzinnych.

Dodatkowo rolnicy rozważający skorzystanie z fotowoltaiki mogą liczyć na specjalne dotacje. Łącznie do otrzymania jest nawet kilkadziesiąt tysięcy. Taka kwota znacznie przyspiesza zwrot z inwestycji – ten w przypadku gospodarstw domowych następuje średnio po 10 latach.

System fotowoltaicznych dla domów jednorodzinnych

To zdecydowanie największa grupa prosumentów. Właściciele gospodarstw domowych decydują się na montaż fotowoltaiki z kilku powodów – najważniejszym jest oczywiście możliwość obniżenia rachunków za prąd. Dodatkowo instalacje dla domów jednorodzinnych są znacznie tańsze niż jeszcze kilka lat temu. Korzystając dodatkowo z programów dotacyjnych oraz niskooprocentowanych pożyczek, można przy niewielkim nakładzie finansowym sprawić, aby dom stał się niezależny energetycznie.