Fotowoltaika na Dolnym Śląsku – czy warto?

4 października, 2021

Coraz większa liczba osób w naszym kraju korzysta z alternatywnych źródeł energii. Trudno się temu dziwić, ponieważ z roku na rok staje się to jeszcze bardziej opłacalne rozwiązanie. Niektóre regiony w kraju, jak Dolny Śląsk, zdecydowanie wyróżniają się pod kątem instalacji paneli fotowoltaicznych w domach oraz przedsiębiorstwach.

Spis treści:

  1. Korzyści z fotowoltaiki
  2. Uwarunkowania pogodowe na Dolnym Śląsku
  3. Duża liczba dotacji

Korzyści z fotowoltaiki

Wykorzystywanie energii słonecznej do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody ma dwie najważniejsze zalety. Oczywiście wśród istotnych aspektów muszą pojawić się finanse samego zainteresowanego. Panele fotowoltaiczne dają możliwość znaczącego obniżenia swoich wydatków za prąd, ponieważ cały obiekt – dom, biuro lub nawet hala magazynowa – staje się niemalże samowystarczalny pod tym kątem. Oczywiście, pierwszym krokiem jest montaż całej instalacji, który należy traktować jako inwestycję. Według najnowszych szacunków, przy odpowiednim umieszczeniu paneli, powinna się ona zwrócić w ciągu 6 lat. Warto również wspomnieć o ekologii, ponieważ wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii znacząco ogranicza zużycie surowców naturalnych.

Uwarunkowania pogodowe na Dolnym Śląsku

Przyjęło się mówić, że Suwałki to najzimniejsze miasto w Polsce. Kilkaset kilometrów na południowy zachód znajdziemy Legnicę, w której notuje się rekordowe wskaźniki na słupkach rtęci. Ma to niebagatelny wpływ na efektywność fotowoltaiki, jeżeli porównamy ją do innych regionów w naszym kraju. Nasłonecznienie mierzy się w kilowatogodzinach na metr kwadratowy(kWh/m2). W Polsce średnia oscyluje pomiędzy 950 a 1100kWh/m2. Na Dolnym Śląsku średni wskaźnik wynosi ponad 1000kWh/m2. Jak widać, inwestycja w panele fotowoltaiczne akurat w tym województwie może być bardzo rentowna.

Duża liczba dotacji

Wszystkie kraje Unii Europejskiej są zobowiązane do ograniczenia wykorzystywania surowców naturalnych do pozyskiwanie energii. Wspólnota wspiera swoich mieszkańców poprzez możliwość uzyskania bardzo dużej liczby dotacji nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla właścicieli prywatnych posesji. Według Gazety Wrocławskiej, niemal 117 milionów złotych zostało przeznaczone na rozwój fotowoltaiki w regionie, z czego 83 miliony pochodzą właśnie z Unii Europejskiej. Osoby korzystające z energii słonecznej w swoich domach widzą niebagatelne korzyści w swoim budżecie domowym, bez żadnych negatywnych zmian w samych dostawach prądu. Jak widać, znajdziemy bardzo dużą liczbę korzyści za inwestycją w panele fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku.