Fotowoltaika w bloku – oszczędności dla wspólnot mieszkaniowych

7 grudnia, 2021

W wielu artykułach związanych z instalacją fotowoltaiczną wskazuje się, że prosumentami są osoby fizyczne oraz firmy, podczas gdy z korzyści wynikających z fotowoltaiki mogą czerpać również spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe. Dzięki temu również domy wielorodzinne mogą pożytkować i produkować prąd z promieni słonecznych.

Korzyści wynikające z fotowoltaiki dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni

Nikt nie ma już wątpliwości, że fotowoltaika zamontowana w domach rodzinnych, przedsiębiorstwach czy gospodarstwach rolnych się opłaca. Nie inaczej jest również w przypadku zamontowania takiej instalacji na dachu bloku mieszkalnego czy budynku wielorodzinnego. Rocznie konsumpcja energii elektrycznej we wspólnocie generuje ogromne rachunki nawet do kilkuset tysięcy złotych. Nie pomaga również fakt, że z każdym rokiem ceny prądu idą w górę i będą systematycznie wzrastać. Korzyści wynikające z zamontowania paneli fotowoltaicznych zauważono już w wielu spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych zlokalizowanych w kilkunastu polskich miastach. Przykładowo, jedna z największych spółdzielczych elektrowni fotowoltaicznych, która jest położona we Wrocławiu, rocznie zmniejsza koszty zużycia prądu o 300 tys. zł. Na oszczędności może liczyć, także każda wspólnota inwestująca w fotowoltaikę. Najnowsze kalkulacje ekspertów wykazały, że przy założeniu rocznych kosztów za prąd wspólnoty na poziomie 9 tys. zł instalacja fotowoltaiczna zwróciłaby się już po 7-8 latach. Trzeba zatem przyznać, że powyższe liczby mówią same za siebie.

Warunki pozwalające zamontować fotowoltaikę wspólnotom mieszkaniowym i spółdzielniom

Spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, aby mogły czerpać korzyści z fotowoltaiki, muszą uzyskać status spółdzielni energetycznej. Czym jest właściwie spółdzielnia energetyczna? To podmiot wytwarzający energię elektryczną na własne potrzeby. Prąd wytworzony z paneli fotowoltaicznych można spożytkować na wiele sposobów na przykład na oświetlenie klatek schodowych i garaży oraz zasilanie wind i poszczególnych urządzeń instalacyjnych wchodzących w skład HVAC. Oszczędności można szukać również w ogrzewaniu, wykorzystując energię, aby zasilić pompę ciepła. Już sama ilość przykładów spożytkowania energii z paneli fotowoltaicznych pokazuje ogrom możliwości.

Dofinansowanie fotowoltaiki

Argumentem potwierdzającym, że fotowoltaika opłaca się we wspólnotach mieszkaniowych i spółdzielniach jest również dostęp do wsparć finansowych z projektów publicznych. Środki dofinansowujące zazwyczaj pochodzą z gminy, województwa lub NFOŚiGW. Przykładem projektu wspierającego inwestycje fotowoltaiczne spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, jest pogram „Słoneczne dachy”.