Fotowoltaika w hotelu i pensjonacie – dlaczego warto?

11 stycznia, 2021
Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu, że pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych już teraz jest niezwykle istotne. Rokrocznie obserwujemy wzrost tego trendu, szczególnie jeżeli chodzi o działania związane z fotowoltaiką. Powstaje coraz więcej farm słonecznych, coraz więcej osób prywatnych decyduje się na umieszczenie pojedynczych paneli słonecznych. W branży turystycznej również znajdzie się miejsce dla pozyskiwania energii słonecznej.

Coraz krótszy zwrot inwestycji

Jeszcze kilkanaście lat temu ciężko było przewidzieć, jak długo będzie trzeba czekać na zwrot z poniesionych kosztów przy okazji zakupu, montażu oraz kompleksowej obsługi paneli słonecznych. Z każdym rokiem ten okres według analityków się skraca, także ulokowanie swojego kapitału w energię słoneczną w pensjonacie bądź hotelu może okazać się strzałem w dziesiątkę przy okazji oszczędności na energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę gigantyczne wręcz zapotrzebowanie na prąd w każdym aspekcie funkcjonowania hotelu, z pewnością warto rozważyć instalację paneli słonecznych. Trzeba też pamiętać o oszczędności nie tylko finansowej, ale także powierzchni. W przypadku, gdy chcemy zagospodarować przestrzeń otwartą na atrakcje dla gości, każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. A przecież panele słoneczne bez problemu można położyć na dachu, który bardzo rzadko jest przestrzenią użytkową dedykowaną dla gości.

Pobieranie energii 12 miesięcy w roku

Nie da się ukryć, że w czasie różnych okresów w roku panele słoneczne są w stanie wygenerować różną ilość energii. Wydajność paneli pod koniec czerwca będzie znacznie wyższa niż w listopadzie, czy w grudniu. Wynika to z różnicy w długości dnia, oraz z samych warunków pogodowych. Nie oznacza to jednak, że w sezonie letnim wytwarzamy zbyt dużo energii z promieni słonecznych, żeby zimą nie mieć prądu w swoim hotelu, czy pensjonacie. Dostawcy energetyczni przy okazji współpracy ze swoimi klientami najczęściej korzystają z tzw. licznika dwukierunkowego. W ciągu roku dwukrotnie podliczany jest rachunek energetyczny, zazwyczaj w odstępach sześciomiesięcznych. Dzięki temu nadwyżka energetyczna wygenerowana w miesiącach letnich może być „przechowana” przez dostawcę energetycznego i wydana w miesiącach jesiennych i zimowych.

Stale rosnąca liczba pozytywów

Ostatnie miesiące pokazują, że należy szukać oszczędności w każdym możliwym obszarze. Jak widać, fotowoltaika w hotelach i pensjonatach może być dobrą zmianą w branży turystycznej. Na każdym polu można bez żadnego problemu odnaleźć plusy zainstalowania paneli słonecznych. Mniejsze nakłady finansowe na wydatki stałe, więcej mozliwości zagospodarowania przestrzeni, czy też działanie ekologiczne. Warto inwestować w rozwiązania fotowoltaiczne w hotelach i pensjonatach.