Grunt czy dach? Gdzie najlepiej umieścić instalację fotowoltaiczną?

14 sierpnia, 2019
Planujesz montaż paneli fotowoltaicznych i zastanawiasz się, gdzie lepiej je umieścić: na ziemi czy dachu? W niniejszym artykule zebraliśmy garść porad dla osób, które nie mają doświadczenia z fotowoltaiką. Zapoznaj się z nimi i wybierz korzystniejsze instalacje fotowoltaiczne, by cieszyć się energetyczną niezależnością, przyczyniać się do ochrony środowiska i oszczędzać jak najwięcej pieniędzy!

baterie słoneczne wrocław

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu – zalety

Jedną z największych zalet wykorzystania powierzchni dachowej jest fakt, że moduły fotowoltaiczne montuje się na już istniejącej konstrukcji, a co za tym idzie prace można wykonać szybciej, a koszty ograniczyć. Kolejna zaleta to oszczędność miejsca, którego dzięki instalacji dachowej nie musisz wydzielać na powierzchni ziemi.

Jeśli mieszkasz w domu z dachem o nachyleniu 30-45 stopni – takie zaś stanowią większość dachów w Polsce – nie będziesz musiał nawet korygować ułożenia instalacji. Jest to bowiem najlepszy kąt, czyli taki, pod którym panele fotowoltaiczne zbierają najwięcej promieni słonecznych i są w stanie wyprodukować najwięcej energii.

Ogniwa fotowoltaiczne na ziemi – zalety

Alternatywą wobec dachowych są ogniwa fotowoltaiczne umieszczone na ziemi. Ponieważ zajmują dodatkowe miejsce i wymagają wydzielenia dość dużego obszaru, częściej stosuje się je w gospodarstwach rolnych i przemyśle niż w domkach jednorodzinnych.

Największą zaletą tego rozwiązania jest łatwy dostęp do paneli, np. w celu ich oczyszczenia. Nie trzeba dostosowywać się do zastanej przestrzeni: dachów, anten itd. Można też samodzielnie wybrać kierunek, w jakim moduły fotowoltaiczne zostaną zwrócone. Na dachu jest to z góry określone.

Ciekawostka: Wiedziałeś, że panele fotowoltaiczne można montować także na wodzie i budynkach (instalacje BIPV)? To coraz popularniejsze rozwiązania!

Moduły fotowoltaiczne dachowe i ziemne – ograniczenia

Pomimo wielu zalet montaż paneli fotowoltaicznych w każdej z omówionych lokalizacji ma pewne wady. Jeśli chodzi o dach, trzeba się dostosować do zastanych warunków, takich jak ukierunkowanie czy powierzchnia. Należy omijać wystające elementy i okna, co może znacząco ograniczyć liczbę paneli. Problem może też sprawić czyszczenie bądź ściąganie śniegu, który nie ześlizgnie się sam. Pamiętaj, że częściowo osłonięte moduły fotowoltaiczne będą pobierały mniej energii słonecznej.

Z kolei panele fotowoltaiczne naziemne wymagają poświęcenia części ogródka czy pola. Trzeba montować je w większej odległości niż wersje dachowe, ponieważ z racji znajdowania się na tej samej wysokości mogłyby rzucać na siebie wzajemnie cień. Błędy może zapoczątkować już sam montaż paneli fotowoltaicznych, jeżeli panele zostaną ustawione niestabilnie, zwłaszcza na gruncie podatnym na zmiany (pamiętaj, że każdy grunt pracuje!).

Przez zdecydowaniem się na ogniwa fotowoltaiczne warto zatem rozważyć wady i zalety obu rozwiązań. Najważniejsze jest jednak to, że drobne zagrożenia, takie jak trudne czyszczenie paneli na dachu lub praca gruntu pod modułami naziemnymi, to nic w porównaniu do korzyści, jakie da Ci montaż paneli fotowoltaicznych. Nie wahaj się!

< Powrót na stronę główną bloga