Instalacje fotowoltaiczne a chmury

20 kwietnia, 2020
W Polsce trudno o bezchmurne niebo. Bez względu na porę roku występują zachmurzenia, burze i opady. Czy to znaczy, że montaż paneli fotowoltaicznych w naszym kraju nie ma sensu? Czy instalacje fotowoltaiczne są wydajne, gdy słońce przesłaniają chmury? Dziś przedstawiliśmy najważniejsze informacje o pracy paneli fotowoltaicznych podczas zachmurzenia. Koniecznie przeczytaj!

panele fotowoltaiczne przy zachmurzeniu

Czy instalacje fotowoltaiczne pracują podczas zachmurzenia?

Prawdą jest, że panele fotowoltaiczne najwięcej energii elektrycznej produkują w dni słoneczne i bezchmurne, szczególnie wiosną i latem. W nocy nie produkują jej wcale. Ale już w pochmurne dni – owszem. Nie jest to powód do zmartwień. Liczy się bowiem nie to, ile energii zostanie wytworzone w danym dniu czy miesiącu, ale w przeciągu roku. Operator sieci elektroenergetycznej uwzględnia w wyliczeniach roczną produkcję i do niej odnosi ilość energii odsprzedanej, jak i pobranej z elektrowni. Jeżeli Twoja instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje więcej energii, niż elektrownia zgodzi się odkupić, nadwyżka przepadnie.

Chmury a niższa produkcja energii przez panele fotowoltaiczne

Szacuje się, iż przy częściowym zachmurzeniu moduły fotowoltaiczne zmniejszają efektywność do 60-80%. Sytuacja pogarsza się przy całkowitym zachmurzeniu. Wtedy bowiem słońce nie jest widoczne wcale, a wydajność paneli fotowoltaicznych osiąga 10-20%. Warto pamiętać, że nawet w takie dni produkcja nie spadnie do zera. Instalacje fotowoltaiczne nie działają wyłącznie nocą.

Chmury a wyższa produkcja energii przez panele fotowoltaiczne

Zdarza się, że w pochmurnym dniu produkcja energii przez panele fotowoltaiczne jest nawet wyższa niż w dniu słonecznym. Dzieje się tak, gdy dochodzi do efektu krawędzi chmury. Polega on na tym, że promienie słoneczne przechodzą przez krawędź chmury, co wzmacnia promieniowanie. Chwilowe intensywne światło zwiększa moc wyjściową ogniw fotowoltaicznych. Straty, które ponosisz, kiedy słońce ponownie chowa się chmurami, zostają w ten sposób przynajmniej częściowo zrekompensowane.

Co zrobić, by instalacje fotowoltaiczne produkowały jak najwięcej energii?

Nie zmienisz pogody, ale masz wpływ na montaż paneli fotowoltaicznych. Na etapie planów instalacji skonsultuj z wykonawcą najważniejsze aspekty. Wybierz korzystne nachylenie paneli fotowoltaicznych: 30-40°C do poziomu, kierunek: południowy, rozstaw – jeśli instalacja fotowoltaiczna ma stać na płaskim dachu bądź ziemi. Przeanalizuj też otoczenie. Panelom nie powinny wchodzić w drogę kominy, anteny, drzewa, budynki ani inne obiekty kładące się na nich cieniem.

Przeczytaj poradnik: Jak znaleźć dobrego wykonawcę fotowoltaiki?, albo od razu skontaktuj się z nami. Zadbamy o to, by Twoja instalacja fotowoltaiczna była maksymalnie wydajna!

< Powrót na stronę główną bloga