Instalacje fotowoltaiczne – jak działają zimą?

27 lipca, 2019
Czy panele fotowoltaiczne to dobra metoda na dostarczanie energii do domu bądź gospodarstwa wyłącznie wiosną, latem i wczesną jesienią? Jak moduły fotowoltaiczne sprawują się w zimie, gdy słońca jest mało? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź na pytanie, czy instalacje fotowoltaiczne są rozwiązaniem na cały rok.

instalacje fotowoltaiczne zimą - najlepsze panele fotowoltaiczne w zimie

Instalacje fotowoltaiczne – całoroczne czy sezonowe?

Dobrą wiadomość stanowi fakt, że nawet najtańsze panele fotowoltaiczne sprawdzają się przez cały rok, pozwalając posiadaczom na gromadzenie zielonej energii ze słońca. Z drugiej strony należy pamiętać, że przy gorszym oświetleniu – zimą lub podczas złej pogody – instalacje fotowoltaiczne zmniejszą wydajność. Inną przyczyną niskiego przetwarzania energii słonecznej na elektryczną jest niewłaściwe umieszczenie paneli, np. po zacienionej stronie dachu lub zbyt blisko siebie.

Ciekawostka: ujemne temperatury nie wpływają negatywnie na moduły fotowoltaiczne. Jest wręcz odwrotnie, jako że ogniwa PV są najbardziej wydajne właśnie przy niskiej temperaturze. Choć w Polsce takie spadki nie występują, instalacje fotowoltaiczne działają nawet przy -40 oC.

Kiedy moduły fotowoltaiczne produkują mało energii, a kiedy wcale?

Mimo iż instalacje fotowoltaiczne są całoroczne, istnieją sytuacje, w których nie produkują energii elektrycznej. Dzieje się tak m.in. nocą, przy bardzo dużym zachmurzeniu bądź mgle, w wyniku przerwania napięcia w sieci zasilającej budynek, a także gdy moduły fotowoltaiczne zostaną zasłonięte, chociażby śniegiem.

Zimą produkcja zielonej energii zależna jest od pogody w danym dniu. Nawet najlepsze panele fotowoltaiczne najmniej energii wyprodukują w grudniu i styczniu, kiedy dzień jest najkrótszy, a nasłonecznienie najniższe. Może się zdarzyć, że wówczas będziesz potrzebował podeprzeć się tradycyjną energią z sieci. Nie musisz jednak dokonywać przepięcia własnoręcznie – instalacje fotowoltaiczne automatycznie przełączają się na zewnętrzne źródło energii.

Wydatki na energię z sieci zimą?

Korzystanie z energii z sieci zimą niekoniecznie oznacza, że będziesz tracił pieniądze. Najlepsze panele fotowoltaiczne są tak wydajne, że w lecie wygenerują znaczący naddatek energii elektrycznej. Niestety nie będziesz mógł jej zachować, zmagazynować. To, co zrobić możesz, to odsprzedać nadmiar zakładowi elektrycznemu po stawce zawartej w umowie.

Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym, korzystając z energii z sieci w zimie, prawdopodobnie zapłacisz za nią mniejszą sumę niż ta, którą uzyskałeś z odsprzedaży. Trochę inna sytuacja będzie miała miejsce, jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne dla rolnictwa – tu z uwagi na duże zużycie prądu możesz wyjść „na zero” lub nieznacznie dopłacić. Nie jest to jednak reguła, poza tym montaż instalacji wciąż jest korzystny, jako że uniezależnia Cię od elektrowni przez większą część roku.

< Powrót na stronę główną bloga