Jak dokładnie działa fotowoltaika?

18 kwietnia, 2022

Coraz więcej osób dochodzi do wniosku, że instalacja fotowoltaiczna jest obecnie najlepszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem energetycznym. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o inwestycji w fotowoltaikę, warto dowiedzieć się, jak dokładnie działa ta nowoczesna technologia. Temu zagadnieniu poświęciliśmy nasz dzisiejszy artykuł.

  1. Konstrukcja instalacji fotowoltaicznej
  2. Montaż fotowoltaiki
  3. Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Konstrukcja instalacji fotowoltaicznej

Podstawowymi elementami konstrukcji fotowoltaiki są specjalne moduły oraz tzw. inwerter, czyli falownik. Wspomniane moduły to nic innego, jak panele solarne, które pobierają energię ze Słońca. Zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, których zadaniem jest przekształcenie energii słonecznej w prąd stały, który następnie trafia do inwertera. To ta część instalacji odpowiada za przekształcenie prądu stałego w przemienny (czyli taki, którego używamy w naszych domach). Ponadto instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu dodatkowych elementów zabezpieczających całą konstrukcję i umożliwiających jej wieloletnie działanie bez zarzutu.

Montaż fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachu domu, jednak zdarzają się sytuacje, gdy lepszym rozwiązaniem okazuje się montaż na odpowiednio przystosowanym gruncie. Sam proces założenia instalacji rozpoczyna się od zainstalowania specjalnej konstrukcji montażowej i przygotowania trasy kablowej, dzięki której połączenie pomiędzy modułami a rozdzielnicą i inwerterem będzie optymalne. W dalszej kolejności montowane są poszczególne panele, których ilość uzależniona jest od mocy całej instalacji. Na koniec wykonywane są potrzebne konfiguracje inwertera oraz odpowiednie pomiary elektryczne.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne to innowacyjna technologia, która umożliwia nie tylko dbanie o środowisko, ale przede wszystkim znaczne obniżenie rachunków za prąd. Wszystko za sprawą energii słonecznej, która jest przecież darmowa dla wszystkich obywateli naszej planety. Instalacja wykorzystuje ją do wytworzenia energii elektrycznej, która następnie zasila nasze gniazdka i domowe instalacje elektryczne. Co dzieje się natomiast podczas złej pogody i pochmurnych dni? Wówczas wykorzystywana jest nadwyżka energii wyprodukowana przede wszystkim latem, którą instalacja magazynuje w dedykowanej sieci elektroenergetycznej.

Działanie instalacji fotowoltaicznej oparte jest o szereg skomplikowanych procesów i technologii, których wynalezienie doprowadziło do prawdziwego przełomu na światowym rynku energetycznym. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku innych odnawialnych źródeł energii, o których z roku na rok jest coraz głośniej.