Jak działa falownik fotowoltaiczny?

13 lipca, 2021

Postawienie paneli fotowoltaicznych na dachu to tylko jeden z wielu kroków prowadzących do pozyskiwania prądu z energii słonecznej. Cała instalacja łącząca panele z siecią energetyczną musi być wykonana w odpowiedni sposób, żebyśmy mogli cieszyć się korzyściami płynącymi z poczynionej przez nas inwestycji. Jednym z głównych urządzeń, bez którego nie będziemy w stanie pozyskiwać energii elektrycznej, jest falowniki fotowoltaiczny.

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Na co należy zwrócić uwagę?
  3. Niezbędne certyfikaty do funkcjonowania

Podstawowe informacje

Na wstępie należy zwrócić uwagę na nazwy, które występują wymiennie. Falownik fotowoltaiczny może zostać także nazywany inwerterem solarnym oraz przemiennikiem częstotliwości. Pełni on kilka kluczowych funkcji, bez których fotowoltaika zainstalowana na naszym terenie nie ma możliwości funkcjonowania. Przede wszystkim służy on do przemiany prądu stałego produkowanego przez panele fotowoltaiczne w prąd przemienny, który znajduje się w gniazdkach. Bez tego nie będziemy mogli korzystać z energii wytworzonej przez baterie słoneczne. Oprócz tego monitoruje codzienne działanie instalacji oraz służy do jej zabezpieczenia. Umieszczany jest w piwnicy lub w pomieszczeniu gospodarczym.

Na co należy zwrócić uwagę?

Ze względu na bardzo duże znaczenie odpowiedniego montażu oraz funkcjonowania falownika fotowoltaicznego, należy wyróżnić kilka aspektów przy okazji wyboru odpowiedniego dostawcy. Są to przede wszystkim: niezawodność, wydajność oraz oczywiście opłacalność. Wrażliwa elektronika, która musi ciągle przetwarzać moc uzyskaną z paneli słonecznych nie może się zepsuć lub zawiesić, ponieważ cała instalacja przestanie dostarczać prąd. Jeżeli chodzi o wydajność, to możliwość efektywnego wykorzystania energii pozyskanej z promieni słonecznych w dużej mierze zależy właśnie od jakości falownika fotowoltaicznego. Cena zarówno instalacji, jak również potencjalnych prac serwisowych także nie jest bez znaczenia.

Szukasz instalacji fotowoltaicznych dla Twojego domu? Skontaktuj się z naszymi doradcami!

Niezbędne certyfikaty do funkcjonowania

Ze względu na znaczenie odpowiedniego funkcjonowania falownika, potrzebujemy przynajmniej kilku certyfikatów potwierdzających spełnianie przez nich wymogów. Spokojnie, nie musisz szukać ich samodzielnie – wystarczy zapytać się swojego instalatora. Najważniejsze cztery z nich to:

Warto zaznaczyć, że posiadanie wyżej wymienionych certyfikatów to absolutne minimum. W przypadku, gdy któryś z nich nie zostanie spełniony, nie powinniśmy wybierać takiego falownika do naszej instalacji.