Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

3 grudnia, 2019
O tym, że panele fotowoltaiczne produkują prąd elektryczny dzięki energii płynącej z promieni słonecznych, na pewno doskonale wiesz. Panele fotowoltaiczne składają się z modułów, te zaś łączną liczne ogniwa fotowoltaiczne – najmniejsze elementy instalacji. Z czego powstają i jak działają ogniwa fotowoltaiczne? Tym zagadnieniem zajęliśmy się w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne? Fotowoltaika - warto wiedzieć!

Jak powstaje energia elektryczna w fotowoltaice?

Części, które odpowiadają za produkcję energii elektrycznej w fotowoltaice, to ogniwa fotowoltaiczne. Są zbudowane z płytek krzemowych, na które padają fotony – minimalne jednostki światła. Wchłania je krzem, który wybija i zmusza do ruchu elektrony. Ruch jest przepływem prądu elektrycznego docierającego do budynku, którym znajduje się instalacja fotowoltaiczna. Ruch elektronów wybitych z fotonów włącza się do obiegu elektronów obecnych w sieci energetycznej dzięki półprzewodnikowi typu p-n.

Jaki prąd elektryczny produkują ogniwa fotowoltaiczne?

Energia elektryczna powstająca dzięki ogniwom fotowoltaicznym jest darmowa, ekologiczna i niewyczerpana. W procesie jej wytwarzania nie powstają dwutlenek węgla, siarczany ani spaliny. Nie dochodzi do drgań, nie ma hałasu. Ogniwa fotowoltaiczne są bezawaryjne i działają bez ingerencji człowieka. Warto jednak pamiętać, że ogniwa fotowoltaiczne produkują prąd stały, który wymaga zmiany na przemienny. Tu wykorzystuje się falownik.

Gdzie jeszcze znajdują się ogniwa fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne w budynkach to nie jedyne zastosowanie dla ogniw. Drobne ogniwa fotowoltaiczne wykorzystuje się także w światłach drogowych, bojach sygnalizacyjnych unoszących się na wodzie i małych urządzeniach, np. kalkulatorach. Jest to możliwe dzięki budowie ogniw – powstają z krzemu krystalicznego. W zależności od obróbki krzemu dzielą się na ogniwa monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne.

Te pierwsze są najwydajniejsze i stosuje się je przede wszystkim na małych powierzchniach. Drugie są tańsze, ale wytwarzają mniej energii. Z kolei trzecie stanowią połączenie zalet poprzedników. Promienie słońca są przez nie absorbowane sprawniej, a pod względem produkcji wychodzą taniej niż ogniwa monokrystaliczne.

< Powrót na stronę główną bloga