Jak śnieg wpływa na pracę paneli fotowoltaicznych?

14 marca, 2022

Jak wiadomo, panele fotowoltaiczne działają, dzięki promieniom słonecznym. W takim razie, co zrobić, gdy warunki atmosferyczne ulegną pogorszeniu i pojawią się opady śniegu? Przecież w Polsce wcale nie jest to rzadkie zjawisko i spokojnie pojawiać się może przez okres całej zimy. Właśnie dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób opady śniegu, a także zalegający na panelach fotowoltaicznych śnieg, wpływa na ich funkcjonowanie.

Spis treści:

  1. Działanie paneli fotowoltaicznych
  2. Dobór odpowiedniego nachylenia paneli fotowoltaicznych względem opadów śniegu
  3. Spadek wydajności paneli fotowoltaicznych

Działanie paneli fotowoltaicznych

Aż około 80% rocznej energii promieniowania słonecznego ma miejsce w okresie od kwietnia do września. W naszym klimacie jest to właśnie najefektywniejszy czas, gdy istnieje możliwość pozyskania jak największej ilości energii. Oczywiście nie oznacza to, że w pozostałych miesiącach w ogóle nie przyczyniają się one do pobierania energii pochodzącej z promieni słonecznych. Po prostu nasłonecznienie może być mniejsze, co zmniejsza ilość pozyskanej energii. Niestety sytuacja może ulec dodatkowemu pogorszeniu również, wtedy gdy na panelach fotowoltaicznych zalegać będzie śnieg. To dlatego warto uświadomić sobie, jak śnieg wpływa na pracę takich paneli.

CTA – Szukasz paneli fotowoltaicznych najwyższej jakości? Koniecznie sprawdź dostępne u nas modele!

Dobór odpowiedniego nachylenia paneli fotowoltaicznych względem opadów śniegu

Jak można się domyślić, w naszym klimacie opady śniegu mogą być większe, niż nawet w pozostałych częściach Europy. Jednak i na to znalazł się sposób. Po prostu panele fotowoltaiczne muszą zostać zamontowane pod odpowiednim kątem nachylenia. W taki sposób śnieg będzie szybciej się zsuwał i nie blokował ich pracy. Niestety zalegający opad może utrudniać pracę paneli, ponieważ blokuje ich powierzchnię przed otrzymywaniem odpowiedniej ilości promieni słonecznych nawet w pogodny dzień. To dlatego w Polsce montowane panele zakładane są zazwyczaj z odchyleniem 45 stopni, a na terenach, na których notuje się wzmożone opady, nawet 60 stopni.

Spadek wydajności paneli fotowoltaicznych

W przypadku starszych modeli paneli fotowoltaicznych, które zostały założone lata temu, często może dochodzić do spadku wydajności takowych paneli, nawet wtedy gdy przykryta śniegiem jest tylko ich część. Dotyczyć to mogło zacienienia nawet jednego tylko panelu, albo jej dolnej części. Nawet jeśli zablokował się tam, zsuwający się śnieg, ponieważ na drodze napotkał, chociażby komin, albo sąsiadujące drzewo.