Jak wybrać moc instalacji fotowoltaicznej?

6 października, 2020

Fotowoltaika to branża rozwijająca się prężnie, a zainteresowanie nią stale rośnie. Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem inwestycji w panele słoneczne, a na tym etapie biorą pod uwagę moc całej instalacji. Ile paneli dobrać? Jak prawidłowo obliczyć, jaka moc potrzebna nam będzie do zaopatrzenia w prąd całego domu?

Moc instalacji a system rozliczeń

W tym wypadku „więcej” wcale nie znaczy „lepiej”. To, że okryjemy cały dach panelami słonecznymi, nie musi wiązać się efektywnością naszej instalacji. Jako że nadmiaru prądu w Polsce nie możemy odsprzedać, nie możemy liczyć się ze sporymi zyskami wynikającymi z nadprodukcją. Funkcjonuje za to tak zwany system rozliczenia energii w bilansach rocznych. Na jego podstawie za każdą 1 kWh energii wprowadzoną do sieci energetycznej możesz odebrać tylko 0,8 kWh (fotowoltaika do 10 kWp) lub 0,7 kWh (fotowoltaika 10 kWp – 50 kWp). To dlatego istnieje reguła, by moc instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie domowym dobierać, biorąc pod uwagę roczne zużycie energii elektrycznej w tym gospodarstwie. Co musimy zrobić więc wcześniej, zanim wdrożymy się w obliczenia? Wykonać audyt energetyczny, czyli przyjrzeć się rachunkom za prąd w skali roku i sprawdzić, jakie jest nasze zużycie prądu oraz wydatki z tego tytułu.

Jak dobrać moc paneli?

Statystycznie przyjmuje się, że średnia ilość produkowanego rocznie prądu pochodzącego z instalacji fotowoltaicznej funkcjonującej w polskich warunkach klimatycznych to nieco ponad 1000 kWh z 1 kWp zainstalowanej mocy. Natomiast poprawnie funkcjonująca instalacja o odpowiednich parametrach powinna wytwarzać w skali roku wystarczającą ilość energii, aby całkowicie pokryć roczne zużycie w gospodarstwie domowym, ale nie tylko. Instalacja powinna pokryć również straty wynikające z magazynowania jej w sieci elektrycznej.

Dopiero biorąc pod uwagę te dwa kluczowe założenia i znając średnią kwotę naszych rachunków za prąd, możemy przystąpić do wykonania wstępnej symulacji. Jeśli przyjmiemy, że panele fotowoltaiczne będą miały moc do 10 kWp i zostaną położone na standardowym dachu domu jednorodzinnego, ogólne warunki symulacji na podstawie zużycia energii prezentują się tak:

Natomiast względem kosztów za nasze rachunki:

Pamiętaj jednak, że są to jedynie obliczenia ogólne i mogą zawierać błąd wynikający z nieznajomości kolejnych wartości, które weźmie pod uwagę specjalista wykonujący dokładną symulację i wstępny kosztorys oraz plan instalacji. Jakie to wartości?

Kąt nachylenia dachu do powierzchni terenu oraz odchylenie paneli od południa. Jeśli zdecydujesz się na instalację paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu wraz z nami, wszystkie dokładne obliczenia może wykonać za Ciebie nasz specjalista. Zapoznając się z danymi dotyczącymi Twojego zużycia energii w skali roku oraz ustalając położenie domu i dachu, jest w stanie wskazać Ci, jaka liczba paneli będzie dla Ciebie wystarczająca, byś mógł cieszyć się efektywną instalacją przez wiele lat.