Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

11 sierpnia, 2020
Wybór paneli fotowoltaicznych to sprawa kluczowa, kiedy postanowiliśmy już, że czas na inwestycję w odnawialne źródła energii. Paneli dostępnych na rynku jest sporo, różnią się rodzajem, marką i jakością, a co za tym idzie – ceną. W które panele warto zainwestować i co brać pod uwagę w przypadku zakupu? Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Wybór paneli – główna zasada

Inwestując w panele słoneczne, wybór, którego dokonujemy, musi być całościowy. Warto mieć na uwadze, że pojedyncze moduły charakteryzują zbyt małe wartości napięć i mocy, by dzięki nim zasilić całą domową instalację. To dlatego moduły te szeregowo łączy się ze sobą w łańcuchy – takie działanie podnosi ich wartość. Nic więc dziwnego, że zakupione moduły powinny pochodzić od jednego producenta – być tego samego typu, posiadać te same wartości mocy znamionowej oraz być ustawiane wspólnie w jednym kierunku, na jednej konstrukcji montażowej dopasowanej do całości instalacji. Dopiero wiedząc o tym, dokonujmy zakupu całości.

Panele – mono czy polikrystaliczne?

Panele fotowoltaiczne wśród znanych producentów zbytnio nie różnią się od siebie wartościami takimi jak moc, ale czy powinniśmy przejmować się wyborem pomiędzy panelami monokrystalicznymi a polikrystalicznymi? Panele monokrystaliczne mają większą moc pojedynczego panelu, a panele polikrystaliczne – nieco niższy współczynnik mocy, za to ich cena jest znacznie niższa, co ostatecznie przekłada się na marginalną różnicę między obydwoma rodzajami paneli. Niektórzy inwestorzy biorą wprawdzie pod uwagę to, że panele monokrystaliczne skuteczniej produkują energię w ciepłe, w pełni słoneczne dni, za to panele polikrystaliczne efektywniej przetwarzają światło odbite i rozproszone. Przy czym jeśli uwzględnimy te różnice w stosunku rocznym, nie tylko w czasie lata pełnego słońca, to całkowita produkcja w przypadku w obu przypadkach również będzie do siebie zbliżona.

Panele fotowoltaiczna – półka wysoka i średnia

Obecnie nie ma reguły mówiącej o tym, czy naprawdę warto zainwestować w panele fotowoltaiczne najwyższej półki – zarówno w tej, jak i klasie średniej na panele fotowoltaiczne obowiązuje wieloletnia gwarancja. Panele fotowoltaiczne znanych producentów nieraz posiadają dopłatę za markę, tymczasem panele fotowoltaiczne z półki średniej wcale nie odbiegają od ich jakości. Zwrócić uwagę powinniśmy na to, jakie oceny i opinie wyrobili sobie producenci; obecnie do najwyżej ocenianych producentów paneli należą: REC, QCells, Jinko, LG Solar, Panasonic, Ja Solar i Sharp. Ich panele na pewno Cię nie rozczarują ani nie doprowadzą do sytuacji, w której będziesz reklamować towar lub zbyt szybko korzystać z przysługującej Ci gwarancji. Przy wyborze paneli fotowoltaicznych najważniejsze jest więc to, aby nie dokonywać zakupu paneli najtańszych. Te nie będą należeć do najtrwalszych, a ich gwarancje będą obejmować termin krótszy niż standardowe 12 lat. Po tym czasie producent może odmówić przyjęcia reklamacji, nawet jeśli uszkodzenie panelu obejmować będzie zakres, który w przypadku paneli od pionierów fotowoltaiki w Polsce, byłby brany pod uwagę.