Kim jest prosument i jak nim zostać?

7 marca, 2022

Słyszałeś ostatnio od swojego sąsiada, że jest prosumentem? Ty również możesz otrzymać taki status! W tym artykule wyjaśniamy, kim jest prosument i jak nim zostać. Zapraszamy do przeczytania naszej publikacji.

Kim jest prosument?

Prosument to określenie osoby, która jest producentem i konsumentem w jednym. Po raz pierwszy takie określenie zostało użyte w latach 70. w kontekście rolników. Z czasem to określenie zyskało nowe znaczenie. Obecnie prosumentem jest każdy, kto zarówno produkuje energię elektryczną, jak i z niej korzysta. W połowie 2019 roku nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wskazuje, że prosument to osoba wytwarzająca energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby za pomocą mikroinstalacji, z możliwością jej magazynowania i przekazywania nadwyżki do sieci energetycznej. Takie założenia można spełnić poprzez montaż na przykład paneli fotowoltaicznych. Jednakże w przypadku nadwyżki prądu trzeba ją oddać do sieci energetycznej, a następnie odebrać w okresie grzewczym. Określając definicję prosumenta, warto zauważyć, że na taki status mogą liczyć nie tylko osoby fizyczne, lecz także małe i średni przedsiębiorstwa, jeżeli wytworzony prąd nie jest przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej.

Jak zostać prosumentem?

Zostanie prosumentem jest bardzo proste. Wystarczy założyć w swoim domu mikroinstalację o mocy nie większej niż 50 kW. Koniecznym warunkiem jest jej podłączenie do sieci elektroenergetycznej o maksymalnym napięciu 110 KV. W praktyce status prosumenta otrzymuje się po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowej lub instalacji hybrydowej. Każda z trzech wymienionych instalacji powinna być wykonana przez wykwalifikowaną osobę lub firmę. Po założeniu mikroinstalacji wystarczy skontaktować się z operatorem sieci dystrybucyjnej, aby zgłosić chęć przyłączenia instalacji do sieci. Po przyjęciu zgłoszenia pozostają formalności oraz założenie przez operatora licznika dwukierunkowego.

Czy warto zostać prosumentem?

Oczywiście, że tak. Będąc prosumentem możemy czerpać z tego tytułu (a przede wszystkim z instalacji wytwarzającej prąd) wiele korzyści. Przede wszystkim postawiona instalacja o wysokiej jakości może służyć nam przez 30 lat, a więc przez taki okres zapewniamy sobie stabilne i darmowe źródło energii elektrycznej. Mając własne źródło prądu, jesteśmy niezależni energetycznie, tym samym nie musimy martwić się o skoki cen energii elektrycznej. Oprócz własnych ekonomicznych korzyści dbamy także o środowisko przyrodnicze, korzystając z nieinwazyjnych metod pozwalających otrzymywać prąd.