Konsekwencje farm fotowoltaicznych Czy wyjaławiają glebę?

3 sierpnia, 2021

Rynek fotowoltaiki słonecznej (PV) rośnie w niespotykanym dotąd tempie zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Popularność zyskują panele montowane na dachach oraz te naziemne – nie tylko z powodu czerpania z odnawialnych źródeł energii, ale także przez wzgląd na możliwość dodatkowego zarobku. Czy farmy fotowoltaiczne są jednak na pewno bezpieczne dla gleby i środowiska naturalnego…?

Spis treści

  1. Zalety fotowoltaiki naziemnej
  2. Farmy fotowoltaiczne – wady i konsekwencje
  3. Wpływ fotowoltaiki na środowisko

Zalety fotowoltaiki naziemnej

Farmy fotowoltaiczne to przede wszystkim prosty, cichy sposób na produkcję odnawialnej energii. Nie powodują zanieczyszczeń – to obecnie najbardziej efektywny sposób, by zmniejszyć emisję CO2, który ma wpływ na globalne ocieplenie. Jeśli panele fotowoltaiczne instalowane są naziemnie i zajmują odpowiednio dużo miejsca, mogą zasilić całe gospodarstwo domowe z nadwyżką, na której można zarobić. Farmy są też proste w utrzymaniu oraz łatwe w czyszczeniu (bez konieczności wchodzenia na dach budynku). I choć koszt instalacji jest dość drogi, samo utrzymanie paneli naziemnych w dobrym stanie nie wymaga większych nakładów. Najbardziej niezawodni producenci oferują na nie nawet do 20 lat gwarancji!

Pamiętaj, że w ofercie Insun znajdziesz tylko sprawdzone rozwiązania fotowoltaiczne oraz za naszym pośrednictwem otrzymasz renomowane panele topowych producentów.

Farmy fotowoltaiczne – wady

Zacząć trzeba od tego, że panele naziemne montowane przy domostwach są po prostu widoczne i im więcej mają produkować energii – tym więcej miejsca muszą zająć. Trudno ich nie zauważyć, więc mogą przeszkadzać osobom, które cenią sobie estetyczny krajobraz. Panele montowane na ziemi są też dużo droższe niż te dachowe; instalacja naziemna wymaga montażu odpowiedniego stelażu do ich utrzymania. Ponadto trzeba przewidzieć zmiany mogące nastąpić wokół naszego terenu; czy pusta działka obok nie zostanie aby sprzedana i zabudowana, przez co stracimy nasłonecznienie? Jego urata sprawi, że farma nie będzie przynosiła takich dochodów, jakich byśmy oczekiwali. Jeśli jednak mamy pewność naszego terenu oraz odpowiedni kapitał, wymienione wady nie powinny stanowić dla realnego problemu.

Farmy fotowoltaiczne a środowisko

„Farma fotowoltaiczna” mogłaby być nazywana także „przydomową elektrownią fotowoltaiczną”, jednak to słowo – „farma” – nadal stanowi pewną wartość. W końcu naziemne instalacje najczęściej montowane są na terenach uprawnych. Jaki mają wpływ na środowisko? W przeszłości kopalnie i elektrownie też wymagały dużych obszarów ziemi pod budowę, a ich wpływ jest znacząco i negatywnie odczuwalny. Za to przy rozplanowaniu farmy fotowoltaicznej można łatwo zintegrować panele z gruntami uprawnymi i pastwiskami. Nadal pozwalają na wypas zwierząt i nie zakłócają środowiska naturalnego. Choć przez mniejszy dostęp do światła słonecznego trawiasty grunt może spłowieć – nie straci swoich właściwości uprawy. Widać to chociażby po tym, jak dobrze przyjmują się na nim rośliny owadopylne, dzięki którym zyskują też i pszczoły. Połączenie farm słonecznych z taką działalnością to coraz bardziej popularna koncepcja, którą polecamy wszystkim planującym inwestycję w panele naziemne.