Leasing fotowoltaiki dla firm – czy się opłaca?

29 listopada, 2021

Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza. Nic więc dziwnego, że na jej instalacje decydują się również firmy, które poszukują dla siebie korzystnych rozwiązań. W ten sposób mogą nie tylko oszczędzić na rachunkach za prąd, ale i wpływać na ekologiczne postrzeganie danej firmy. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy właściciel firmy ma tyle pieniędzy, aby samodzielnie zakupić fotowoltaikę. W takim przypadku najlepszą opcją może okazać się leasing.

Spis treści:

  1. Dlaczego fotowoltaika w leasingu to dobry pomysł?
  2. Jak działa leasing na fotowoltaikę?
  3. Jak działają poszczególne leasingi na fotowoltaikę dla firm?

Dlaczego fotowoltaika w leasingu to dobry pomysł?

Na pewno już na początku warto zaznaczyć, że niestety inwestycja w fotowoltaikę bywa kosztowna. Dla wielu, zwłaszcza tych początkujących przedsiębiorców, są to naprawdę wysokie koszty, na które nie zawsze mogą sobie jednak pozwolić. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z opcji leasingu! Dodatkowo często można ją łączyć z dodatkowymi dotacjami przydzielanymi na zakup instalacji, co sprawia, że kwota naprawdę staje się o wiele bardziej przystępna!

Jak działa leasing na fotowoltaikę?

Leasing, który przeznaczony jest dla firm na fotowoltaikę, z całą pewnością działa na zasadach bardzo zbliżonych do każdego innego typu leasingu. Także w przypadku tego leasingu, jak najbardziej skorzystać można z opcji leasingu operacyjnego, finansowego, oraz pożyczki leasingowej. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się nad każdym z tych typów i dobrać ten najlepszy.

Szukasz aktualnie dogodnego rozwiązania dla swojej firmy? Sprawdź nasze usługi związane z fotowoltaiką!

Jak działają poszczególne leasingi na fotowoltaikę dla firm?

Leasing operacyjny na fotowoltaikę oznacza, iż sam zakup, jak i montaż paneli jest uzależniony od leasingu. A więc cała instalacja pozostaje własnością firmy leasingowej, a firma będzie mogła z niej skorzystać, ale musi regularnie spłacać raty. Należy również uiścić początkową wpłatę własną. W przypadku leasingu finansowego na fotowoltaikę wygląda to nieco inaczej. Przy tym typie leasingu, właściciel firmy staje się właścicielem instalacji od razu po spłaceniu jej ostatniej raty. Dla wielu osób jest to właśnie najbardziej opłacalna opcja. Do wyboru jest jednak jeszcze pożyczka leasingowa. Decydując się na nią, konieczne jest uiszczenia tak zwanego czynszu inicjalnego, który jednocześnie jest pierwszą ratą leasingową. Dzięki temu nie trzeba już płacić podatku VAT na rzecz leasingodawcy.